Власника інвестиційної компанії Concorde Capital, Ігоря Мазепу, затримали 18 січня о 15:00 під час його спроби перетнути українсько-польський кордон на пункті пропуску “Медика – Шегині”. У даний момент у компанії проводяться обшуки. Суд у справі Мазепи заплановано на сьогодні, 19 січня.
За інформацією Державного бюро розслідувань (ДБР), Мазепа вважається організатором схеми протиправного заволодіння земельними ділянками, на яких розташовані гідротехнічні споруди Київської ГЕС. Затримання відбулося згідно зі статтею 208 Кримінального процесуального кодексу України.
Зазначається, що разом із Мазепою були затримані ще три учасники злочинної організації, включаючи брата організатора схеми. Раніше, 29 листопада 2023 року, ДБР вже розкрило та затримало членів організації, які незаконно заволоділи понад 7 гектарами землі, що належать Київській ГЕС.
Представники ДБР стверджують, що до злочинної організації входило майже два десятки осіб, зокрема інвестори, архітектори, юристи та інші спеціалісти. Схема діяла в інтересах забудовників, які завдяки корупційним зв’язкам оформляли земельні ділянки як сільгосппризначення і подальше їхнє перепродаж.
Учасникам злочинної організації загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Усім фігурантам справи, яких затримано 18 січня, вже оголошено підозри, включаючи одного з них із підозрою в організації злочинного угруповання, а іншого – участь в злочинній організації, повідомила речниця ДБР Тетяна Сап’ян.
У компанії Concorde Capital, де директором є Ігор Мазепа, висловили думку, що його затримання пов’язане з “публічною позицією щодо посилення тиску з боку правоохоронних органів на українських бізнесменів”. Зауважили, що після затримання Мазепи 18 січня, у офісі Concorde Capital відбулись обшуки, й підготовлюють звернення до уряду щодо “тиску на компанію” з боку правоохоронців.
У повідомленні зазначено, що під час обшуків правоохоронці вчиняли незаконні та агресивні дії, включаючи обмеження доступу адвокатів, безладне вилучення документів та коштів працівників, обшук офісу без рішення суду та форсоване відкривання дверей. Concorde Capital виступає з ініціативою звернутися до уряду стосовно тиску на компанію та можливого впливу на інвестиційний клімат в Україні через дії правоохоронних органів.
Зазначається, що бізнесмену Ігорю Мазепі запропонували встановити заставу у розмірі 700 мільйонів гривень, а його брату — 500 мільйонів гривень.
Сам Мазепа висловив здивування, заявивши, що не розуміє, чому його затримали за якимось недоліком у виділенні землі, яке, його словами, не стосується його особисто. Він також зазначив, що підозра в справі стосується лише деяких російських слів, які він чув при затриманні.
У реакції на затримання Мазепи ряд представників громадськості та бізнес-спільноти висловили свої думки. Всеволод Кожемяко вважає, що це може бути пов’язано з корупційними, політичними чи вимаганнями правоохоронного рекету. Спілка українських підприємців висловила невпевненість у відсутності інформації про затримання чиновників чи представників правоохоронних органів у цій справі. Валерій Пекар зауважив, що подібні обставини можуть торкнутися будь-якого підприємця з досвідом, а Ярослав Железняк визначив це як можливе “рекетірство правоохоронців”.
Про Concorde Capital. Заснована Ігорем Мазепою, компанія за 18 років свого існування стала лідером інвестиційного ринку України, привернувши понад 4 мільярди доларів США інвестицій від понад 1000 клієнтів.
У реакції на події також висловились представники політичного та бізнес-середовища.