Чому банки блокують українцям рахунки під час благодійних зборів і як цього уникнути?

Українці все більше скаржаться на блокування банківських рахунків під час зборів коштів. Під час війни гроші збирають частіше ніж будь-коли, і з найрізноманітніших приводів: хтось допомагає військовим, хтось – постраждалим від бомбардувань і родичам загиблих бійців, хтось – рідним, які виїхали за кордон.

Зазвичай організацією допомоги займаються не професійні волонтери зі спеціалізованих організацій (з відповідним статусом), а прості люди (фізособи), які хочуть допомогти. Іноді можуть підключаться публічні діячі, наприклад, народні депутати.

Однак у всіх можуть згодом виникати проблеми з блокуванням рахунків.

Днями так сталося з нардепкою Ольгою Стефанишиною, яка збирала кошти на допомогу постраждалим від ракетної атаки в Києві, і дуже швидко відбулося блокування з боку monobank, люди не могли надіслати пожертвування.

У банках “Стране” пояснили, що це не поодиноке, а дуже поширене явище.

Причина – збори відбуваються на рахунки, які зареєстровані не на професійні волонтерські організації з відповідним статусом. Зазвичай це картки простих фізосіб, які без попередження (банків) використовують для збору пожертв.

Зазвичай у таких випадках виникає три проблеми:

– Дотримання стандартних вимог щодо фінансового моніторингу, де різко виниклий потік грошових переказів (навіть невеликих сум) – це стандартна ознака підозрілих або ризикових операцій.

– Дотримання вимог фінмону публічною особою (PEP) – політиком, нардепом, високопоставленим чиновником, за якими банки стежать ще суворіше, розуміючи, що є ризик корупції.

– Порушення/перевищення кількості транзакцій, передбачених для конкретного карткового рахунку або карткового пакета. Щойно ліміт перевищується – рахунок блокується.

Наприклад, Приватбанк ще перед війною (з жовтня 2021 року) обмежив кількість вихідних і вхідних переказів між картками фізосіб. Кожному клієнту дозволили за один місяць надіслати 100 переказів на інші українські рахунки та 100 переказів отримати на свій, а також зробити 25 перерахувань за кордон і 30 отримати з-за кордону. Приват пояснив цей ліміт тим, що щомісяця перекази між картками проводить 7 млн їхніх клієнтів і 99,7% вистачає цих лімітів.

Неофіційно вдалося з’ясувати, що обмеження виникло з метою зупинити/мінімізувати незаконну підприємницьку діяльність. Держбанк з подачі влади намагався підштовхнути українців активніше відкривати ФОПи (фізособи-підприємців) і платити податки, коли вони заробляють на торгівлі в інтернеті, на ринках або на іншому бізнесі.

Головне питання – що робити людям, які організовують збори, щоб їхні рахунки не блокували? Перша порада – отримати статус волонтера і відкрити в банку окремий рахунок для цієї діяльності. Але можна чинити й простіше – заздалегідь попереджати банк про те, що ви хочете відкрити грошовий збір для благодійних цілей, і не ведете господарської діяльності. Це можна зробити через центр підтримки (телефоном, у чаті). При цьому банк може попросити клієнта пройти повторну ідентифікацію з наданням документів (паспорт, податковий код) і оновити дані щодо поточного доходу. Що вища сума доходу – то на більшу суму дозволять проводити карткових операцій.

Наприклад, monobank за доходу в 150 тис. грн/міс. дає ліміт за середньою сумою операцій на місяць на 600 тис. грн, тобто співвідношення ¼. Так людина може підстрахуватися, хоча 100%-ї гарантії від блокувань бути не може, якщо операція здасться банку підозрілою, він все одно може її зупинити і рахунок заблокувати.

“Банки зобов’язані знати планований обсяг надходжень на рахунки клієнтів. Однак звертаємо вашу увагу, що будь-яке зарахування може потрапити під перевірку і буде потрібно надати документи, що підтверджують походження коштів. Це пов’язано з постановами НБУ №162 № 164”, – пояснила менеджер monobank Діана.

Тож все одно потрібно бути готовим відповідати на запитання банку, якщо буде потрібно.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Неочікувана поведінка головного союзника України

Громадська активістка Марія Барабаш заявила, що США готують близько...

Миколаївська міськрада знову виділяє мільйони на ремонт укриття з сумнівними цінами

Миколаївська міська рада втретє замовила ремонт укриття у компанії...

Благодійний фонд Порошенка використовував пожертви для купівлі держоблігацій

Благодійний фонд п'ятого президента України Петра Порошенка опинився у...

Більшість українців планують залишитися в країні, але 20% розглядають переїзд за кордон

За результатами соціологічного опитування, після потенційного відкриття кордонів для...

Україна готується до перших контактів із командою Дональда Трампа, – Арахамія

На початку лютого 2025 року у Вашингтоні відбудуться перші...

Прогноз погоди на 22 січня: дощ зі снігом і коливання температури

Сьогодні погода в Україні обіцяє бути мінливою, з опадами...

У Києві планують змінити міську владу

За інформацією наших джерел, Офіс Президента вирішив відсторонити мера...

Новий начальник Одеської військової академії під прицілом: скандальні подробиці про Андрія Ковальчука

Новопризначений начальник Одеської військової академії Андрій Ковальчук опинився у...