Міністерство охорони здоров’я затвердило новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, приділяючи особливу увагу гідності та правам людини, замість практик каральної психіатрії радянського часу. Цю інформацію повідомляє Рубрика з посиланням на МОЗ.
Однією з основних проблем, вказаних у МОЗ, є страх та стигма, які перешкоджають людям звертатися за допомогою до медичних фахівців у справах свого психічного здоров’я. Ця обтяжлива ситуація частково обумовлена спогадами про методи каральної психіатрії минулого, що ще більше поглиблюються в сучасній російській системі. Проте Україна крокує іншим шляхом, орієнтуючись на європейські стандарти і принципи захисту прав людини.
Зазначено, що вже у 2017 році були внесені поправки до законодавства та прийнята Концепція розвитку охорони психічного здоров’я до 2030 року. Ці кроки передбачають посилення диференційованості підходу до надання допомоги та підвищення чутливості до потреб різних груп населення. Наразі наказом МОЗ України від 07.12.2023 № 2085 було затверджено Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який акцентує на правах та гідності пацієнтів.
Новий порядок спрямований на поліпшення доступності послуг з охорони психічного здоров’я та запобігання будь-якій формі насильства над пацієнтами. Він передбачає заборону надання психіатричної допомоги особам до 18 років у відділеннях для дорослих, обов’язковий огляд і фіксацію тілесних ушкоджень, а також гарантує вільне спілкування пацієнтів з відвідувачами та доступ до засобів гігієни та питної води.