Офіційний Київ не скерував запит до влади Польщі з приводу повернення українських чоловіків призовного віку, зазначаючи, що оцінки стосовно їх кількості в Польщі є наближеними. Посол України Василь Зварич відповів, що наразі Київ не звертався до польської сторони з проханням про допомогу у транспортуванні громадян з протермінованими документами.
“Зачекаймо. Думаю, все пройде нормально, без паніки”, — сказав він.
У відповідь на питання щодо рішення Берліна щодо українських громадян з недійсними паспортами, Зварич зауважив, що це питання суверенне для кожної країни.
“Ми не можемо нікого змусити. Для нас головне, щоб реалізація акту про мобілізацію була ефективною та прозорою, щоб всі знали, про що йдеться. Тому ми працюємо над тим, щоб роз’яснити нашим громадянам, про що йдеться”, — додав посол.
Зварич підкреслив, що людям “немає чого боятися”, і наголосив, що оцінки кількості українських чоловіків призовного віку у Польщі є “дуже приблизними”.
“За нашими оцінками, тільки в Польщі є десятки тисяч таких осіб. Але ми будемо впевнені, коли цей закон буде імплементований, і кожен зможе підтвердити свої дані в пунктах збору”, — зауважив він.
По запитанню, чи мають чоловіки повернутися в Україну для вступу на військовий облік, посол зазначив, що це не обов’язково.
“Ми тимчасово припинили приймання нових заяв від чоловіків призовного віку, щоб технічно підготуватися. Коли новий закон набуде чинності, кожен буде знати, як оновити свої дані. Є ідея, що це можна зробити дистанційно”, — підсумував Зварич.
Нагадаємо, що українським чоловікам призовного віку за кордоном обмежили доступ до консульських послуг. Речниця з внутрішніх справ, міграції та внутрішньої безпеки Аніта Гіппер повідомила, що Єврокомісія взяла це до відома, але жодних різких заяв не оприлюднила.