Міністр юстиції Денис Малюська визнаний рекордсменом, що тримається на своєму посту з часів першого уряду за президентства Володимира Зеленського. Урядовий склад пережив зміни, інші колишні члени, такі як Михайло Федоров і Дмитро Кулеба, зараз займають інші посади.
У серпні 2024 року пройде п’ять років з того часу, як Малюська очолює відділи юстиції, що включають міжнародні суди, пенітенціарну систему та реєстраційні служби. Політичні експерти не відносять Малюську до конкретної політичної групи, бачачи його більше як екстравагантного чиновника зі специфічним почуттям гумору.
У інтерв’ю для ВВС Україна Малюська довелося відповідати на серйозні питання щодо законності масової мобілізації, залучення засуджених до армії та легітимність повноважень президента Зеленського після 21 травня.
ВВС запитала, яке правове значення для України має оголошення Росією у розшук президента Зеленського. Денис Малюська зазначив, що крім Зеленського, в розшук також включено інших високопоставлених посадовців. Це означає, що подорожі будь-якого виду, будь то службові чи особисті, до країн, які не є прозахідними або активними союзниками України, стають більш ризикованими.
Через механізми взаємної правової допомоги можуть виникнути проблеми, запити, затримки – всі ці процедурні та бюрократичні труднощі. Хоча чинному президентові – Володимиру Олександровичу – дозволено вільно подорожувати, оскільки він має імунітет як глава держави, проте ця посада не є вічною. Тому, теоретично, Росія може спричинити проблеми за кордоном в країнах, які підтримують її. Однак ймовірність того, що ці запити потраплять до бази Інтерполу і отримають підтримку, дуже мала.
Навіть Інтерпол іноді пропускає наших співвітчизників, бо це велика бюрократична структура, – зазначив Малюська. Це може ускладнити чи обмежити подорожі для тих, хто був оголошений у розшук. Водночас, розшук Зеленського Міжнародним кримінальним судом є більш серйозною ситуацією, ніж те, що зробила Росія через свої національні розслідування.
ВВС часто піднімає тему, що стосується юридичних аспектів чинного президента України, а саме – його легітимності після 21 травня, коли закінчується його п’ятирічний термін. Денис Малюська зазначив, що президент не втратить своєї легітимності, оскільки його повноваження тривають до обрання наступного.
Проте, за словами Малюськи, багато положень Конституції сформульовані так, що можуть стати предметом спекуляції чи теорій змови. Часто вони можуть використовуватися для створення шуму та паніки. Наприклад, деякі положення про воєнний час сформульовані неідеально, що створює певні непорозуміння.
Щодо питання оголошення стану війни, Малюська відзначив, що це не має сенсу з юридичної точки зору. Навіть спеціалісти з міжнародного гуманітарного права вважають, що оголошення чи не оголошення стану війни не впливає на те, що Україна знаходиться у воєнному стані. Це лише формальність, яка не має юридичного значення.
ВВС розглядає можливість звернутися до Конституційного суду для роз’яснення питання про легітимність президента. Однак, Денис Малюська відмовляється від такого кроку, зауважуючи, що це вийшло б за межі його повноважень. Враховуючи ситуацію в країні, він вважає, що зараз не доцільно звертатися до Конституційного суду, оскільки це може призвести до негативних наслідків.
На запитання про легітимність указів і документів президента з 21 травня, Малюська підтверджує, що вони залишаються чинними. Він зазначає, що норма про строк повноважень президента ніколи не застосовувалась напряму і потребує тлумачення.
У діалозі з ВВС, Малюська також висловлює своє ставлення до можливості видалення деяких норм з Конституції. Він вказує на неоднозначності і недосконалості у тексті Конституції, які потребують виправлення, проте вважає, що це не можливо зробити зараз, особливо в умовах війни.
Нарешті, на запитання про позов до Верховного суду щодо призначення виборів президента, Малюська вважає, що юридично це не має підґрунтя, і він не бачить перспектив для такого рішення.