Народний депутат України Ігор Кицак запевняє в ефірі Новини.live, що економічного бронювання не буде, бо начебто існує суспільний опір до цього. Проте реальність виявилася дещо іншою: економічне бронювання існує, але тільки для компаній, які відповідають низці критеріїв.
Зокрема, бронюються підприємства, що генерують значні валютні надходження, не мають заборгованості зі сплати соціальних внесків і виплачують своїм працівникам середню зарплату, не нижчу за середньорегіональну.
Водночас за допомогою зв’язків з необхідними структурами, виявляється, що деякі компанії отримують доступ до цього механізму. Так, серед організацій, що потрапляють під економічне бронювання, опинилися такі гіганти, як китайський агрохолдинг “COFCO” і тютюновий бізнес “Тедіс” Кауфмана. Обидві компанії мають сумнівну репутацію через зв’язки з офшорними схемами, що лише підсилює скептицизм щодо прозорості цього процесу.
Особливу увагу привертає розслідування, яке наразі проводить Територіальне управління Бюро економічної безпеки (ТУ БЕБ) в Києві щодо діяльності агрохолдингу “COFCO”. Проти компанії порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 212 КК України, що стосується ухилення від сплати податків.
Також не обійшлося без розслідувань стосовно тютюнового монополіста “Тедіс”, де ТУ БЕБ в Одеській області проводить перевірку у кримінальному провадженні № 72024171100000002 за ознаками порушень, передбачених ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204 та ч. 2 ст. 199 Кримінального кодексу України. Ці провадження пов’язані із незаконним обігом товарів та фальсифікацією документів, що викликає сумніви щодо того, чи варто таким компаніям користуватися перевагами економічного бронювання.