За останні роки на Заході спостерігається зростаюча обуреність системною корупцією в Україні, яка охопила практично всі сфери життя. Один із випадків цього виявлення – розголосіть статті видання The Economist, яка розкриває схеми на зерно.
З початку конфлікту економіка України скоротилася на чверть. Але руйнівні наслідки боїв – не єдина причина зниження податкових надходжень. Бізнесмени використовують хаос, що панує в країні, щоб ухилитися від виплати податків. Проблема особливо гостро стоїть у сільськогосподарському секторі, який до 2022 року приносив Києву близько 40% експортних доходів, пише The Economist.
За словами видання, деякі махінації з “чорним зерном” відбуваються в невеликих масштабах. Ймовірно, десята частина сумнівних угод здійснюється за допомогою бартеру і готівкових розрахунків, що дає змогу легко приховати транзакції від податківців.
У прифронтових районах деякі фермери використовують ще одну тактику. Вони занижують реальний обсяг врожаю, стверджуючи, що їхні поля не придатні для обробітку через міни або снаряди, що не розірвалися, наголошується в статті.
Але більш серйозна проблема пов’язана з використанням експорту зерна для ухилення від контролю за рухом капіталу. Фермери підробляють документи, щоб зробити вигляд, що зерно, яке вони продають, є законним і оподатковуваним, або занизити доходи під час продажу за кордон, перш ніж перевести виручку в іноземний банк, пояснює видання.
Іноді бізнесмени також продають зерно за низькою ціною іноземним компаніям, з якими вступають у змову або якими таємно володіють. Виручка від таких угод повертається в Україну, але гроші від подальшого перепродажу за вищою ціною осідають за кордоном, звертає увагу The Economist.