Морські дрони Magura – невидимі мисливці за російськими кораблями

Атака відбулася темної ночі. Українські дрони швидко наближалися по воді.

Коли екіпаж російського патрульного корабля “Сергей Котов” їх побачив, було вже пізно. Російські моряки відкрили вогонь з великокаліберних кулеметів, але їхній корабель був підбитий і знищений.

Українські морські дрони зробили революцію у війні на морі за останні кілька років, невпинно переслідуючи російські кораблі у відкритому морі і навіть на військово-морських базах.

З атакою на “Сергея Котова” минулого тижня стояв Group-13 – секретний підрозділ військової розвідки України, і BBC отримала рідкісний доступ до його операцій.

За словами підрозділу, який створили минулого року, він потопив п’ять російських суден і пошкодив кілька інших. Але його командир, який попросив називати його позивним “Тринадцятий”, каже, що “Сергей Котов” наразі був найскладнішою ціллю.

Group-13 двічі атакувала корабель і пошкоджувала його, але потопити його вдалося лише з третьої спроби.

корабель

АВТОР ФОТО,ГУР УКРАЇНИ

Командир Тринадцятий запросив нас у тихий на вигляд куточок узбережжя українського Чорного моря, щоб показати один із морських дронів підрозділу в роботі.

Magura V5, названий на честь слов’янської богині війни, виглядає як невеликий моторний човен з рівною поверхнею замість пасажирських сидінь.

“Він не виділяє багато тепла, тому його майже не видно для тепловізійних камер. Він виготовлений із пластику, тому навіть радарам важко його побачити”, – каже Тринадцятий.

Заявлений радіус дії дрона, який виготовили українські збройні сили, становить 800 км, тому він може легко досягти Кримського півострова і навіть узбережжя Росії. Він може нести 250 кг корисного вантажу – цього достатньо, щоб потопити військовий корабель.

Пульт дистанційного керування човна нагадує один із тих “ядерних портфелів”, які використовували світові лідери в голлівудських фільмах, щоб авторизувати використання ядерної зброї. На ньому є навіть червоний тумблер для “ручного підриву”, пояснює Тринадцятий.

Управління дроном здійснюється з бази через супутниковий зв’язок.

“Ви можете керувати з будь-якої частини світу, якщо у вас є інтернет”, – каже Тринадцятий. Magura V5 також має резервні з’єднання на випадок збою основного, додає він.

командир Тринадцятий
Підпис до фото, Дрони важко помітити через їхню швидкість і розмір, каже командир Тринадцятий

Він визнає, що російські системи радіоелектронної боротьби можуть глушити сигнал, але стверджує, що дрони здатні з цим боротися. Як саме – пояснювати він не став.

Коли дрон Magura атакує російський корабель, він, за словами розробників, може розвивати швидкість до 80 км/год. Завдяки його швидкості та розміру (6 м завдовжки) його важко помітити, особливо серед хвиль вночі.

Минулого тижня екіпаж “Сергея Котова” переконався в цьому на власному досвіді.

Під кулями

Солдати на російських кораблях намагаються з великокаліберних кулеметів знищити дрони, що до них наближаються. Але у них важко поцілити, оскільки вони такі малі та маневрові.

Використання спеціальних трасуючих боєприпасів, які світяться під час випуску, допомагає російським військовим вести вогонь уночі. Однак ці снаряди також допомагають українським операторам безпілотників ухилятися від куль.

“Вони показують нам, звідки ведуть вогонь, куди б’ють і в якому напрямку ми повинні рухатися, щоб маневрувати”, — каже Тринадцятий.

Судячи з кадрів минулих атак, в одній атаці зазвичай беруть участь кілька дронів, щоб збільшити шанси вразити ціль.

Операції з полювання на військовий корабель можуть тривати днями. Оператори повинні залишатися зосередженими весь час.

“Після закінчення роботи я виснажений, як вичавлений лимон”, – іронізує Тринадцятий.

Українська військова розвідка не розголошує вартість своїх безпілотників. Проте Тринадцятий стверджує, що російський ракетний катер “Ивановец”, знищений Group-13 минулого місяця, обійшовся Росії дорожче, ніж усі безпілотники, вироблені ГУР з початку 2023 року.

Вразливість російського флоту

Успіх України з морськими дронами у цій війні бере свій початок з атаки на флагманський корабель “Адмирал Макаров” у 2022 році. Цю операцію проводила спецслужба СБУ, яка також виробляє власні безпілотники Sea Baby і Mamay.

Минулого року вона також здійснила атаки безпілотників на Керченський міст, який з’єднує окупований Крим і Росію, і порт Новоросійськ у Росії.

Після анексії Криму Росією в 2014 році Україна втратила майже весь свій військово-морський флот. Її єдиний фрегат, що залишився, “Гетьман Сагайдачний”, спеціально затопили лише через кілька днів після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Він був у поганому технічному стані.

корабель

АВТОР ФОТО,MAX DELANY/AFP Підпис до фото,”Адмирал Макаров”

Проте Україні вдалося протистояти спробам Росії домінувати в Чорному морі.

У 2022 році Україна потопила російський флагман “Москва” за допомогою своїх ракет “Нептун”. Вона також вразила підводний човен і штаб російського флоту в Севастополі, за повідомленнями, ракетами великої дальності Storm Shadow.

Росія втратила п’ять із приблизно 13 десантних кораблів-амфібій у Чорному морі. Два з чотирьох менших патрульних військових кораблів також були знищені або пошкоджені.

Однак саме морські безпілотники зробили Чорноморський флот Росії особливо вразливим. Під невпинними атаками Москва була змушена вивести ядро свого флоту з Криму та перекинути його далі на схід, до Новоросійська. І навіть там російські кораблі залишаються в зоні досяжності українських безпілотників.

Через це російські судна тримаються подалі від українського берега та обмежують час перебування у відкритому морі. Запуски крилатих ракет “Калібр” з кораблів у Чорному морі тепер відбуваються значно рідше, каже речник ВМС України Дмитро Плетенчук.

Останній підтверджений запуск був у середині лютого, і “до цього не було запусків крилатих ракет з моря протягом кількох місяців”, каже він.

Вважають, що в Чорному морі залишилося 10 російських ракетоносців, зокрема три підводні човни. Майже всі вони зараз дислокуються в Новоросійську.

ДЖЕРЕЛОBBC
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Генерала Галушкіна знову затримали після внесення застави: нові деталі у справі

Екс-командувача оперативно-тактичного угруповання «Харків» Юрія Галушкіна, підозрюваного у справі...

Корупційний скандал в оборонному секторі: 23 мільярди гривень для Lechmar

Оборонний сектор України опинився в центрі чергового гучного корупційного...

Головний психіатр Міноборони потрапив до лікарні після затримання на хабарі

Головний психіатр Міністерства оборони України Олег Друзь, якого вдруге...

Держекспертцентр МОЗ придбав автомобіль преміумкласу за 2,16 мільйона гривень

Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України замовив автомобіль...

Олексій Гончаренко вимагає пояснень щодо доходів гендиректора “Укрпошти”

Народний депутат України Олексій Гончаренко направив офіційний запит до...

В Україні проведуть перевірку щодо корупційної діяльності

Громадська активістка Марія Барабаш заявила, що США готують близько...

Трамп поставив мету завершити війну в Україні за 100 днів

Президент США Дональд Трамп доручив своєму спеціальному представнику з...

Миколаївська міськрада знову виділяє мільйони на ремонт укриття з сумнівними цінами

Миколаївська міська рада втретє замовила ремонт укриття у компанії...