Олександр Усик став доктором філософії: що не так з дисертацією спортсмена

Чемпіон світу з боксу Олександр Усик нещодавно здобув ступінь доктора філософії в галузі права. Однак його дисертація вже викликала скандал у наукових колах через сумнівні джерела та можливі фальсифікації.

Дисертація-«цитатник»?

Колишній доцент Сумського державного університету Олег Смірнов звернув увагу на низку проблем у науковій роботі Усика. За його словами, вона належить до категорії так званих «цитатників» – робіт, що містять велику кількість непрямих запозичень і формальних посилань.

Однією з основних претензій стало посилання на невідомі або малорелевантні джерела. Наприклад, у дисертації йдеться про поняття трансформації в контексті природничих наук, зокрема генетичної модифікації, але більшість посилань стосуються економіки.

Маніпуляція джерелами

На сторінці 100 дисертації Усика міститься абзац про трансформацію в біотехнологіях. Втім, лише одне з шести наведених джерел дійсно стосується біологічних наук. Решта – це публікації про економіку, соціальні трансформації та навіть книга американського футуролога Елвіна Тоффлера «Третя хвиля».

Смірнов наголошує, що така підміна джерел є фактичною фальсифікацією, оскільки вводить читача в оману щодо наукової обґрунтованості роботи.

Дисертація – спосіб виїзду спортсменів за кордон?

Ще одним спірним моментом став висновок дисертації, у якому автор пропонує «імплементувати зарубіжний досвід» у сфері спортивної підготовки. Зокрема, Усик рекомендує підтримувати програми навчання українських спортсменів за кордоном. Враховуючи воєнний стан, ця рекомендація викликала суперечки.

Науковець Олег Смірнов звертає увагу на можливі приховані мотиви такої пропозиції: «Спортсмени дуже страждають, що їм доводиться спускатися в укриття, тому їх треба послати за кордон». Це наштовхує на думку, що дисертація може бути не лише академічною працею, а й частиною лобіювання певних можливостей для виїзду українських атлетів.

Де захищався Усик?

Олександр Усик захистив свою дисертацію в Харківському національному університеті внутрішніх справ (ХНУВС). Його тема – «Адміністративно-правове забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту». Від жовтня 2021 року боксер навчався в аспірантурі цього закладу.

Питання до української науки

Скандал із дисертацією Усика ще раз порушує проблему якості наукових досліджень в Україні. Подібні «цитатники» підривають довіру до академічних ступенів і дискредитують справжніх науковців, які роками проводять дослідження.

Чи буде розслідування щодо якості роботи Усика, поки невідомо. Проте очевидно, що наукова діяльність спортсменів в Україні іноді викликає більше запитань, ніж відповідей.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Вчені: проблеми зі сном підвищують ризик ранньої смерті на 87%

На тривалість життя впливає не тільки харчування, тиск чи...

На Івано-Франківщині військовому дали 5 років за відмову їхати на фронт через віру

На Івано-Франківщині військовослужбовця Збройних сил України засудили до п’яти...

Крупа залишиться за ґратами до вересня: суд зменшив заставу до 56 мільйонів

Вищий антикорупційний суд подовжив запобіжний захід для колишньої очільниці...

Середня зарплата українців зросла до 25 тисяч, але не скрізь

Середня зарплата в Україні у 2025 році зростає, однак...

Оновлення через “Резерв+” стало обов’язковим для бронювання працівників

Українці, які підлягають військовому обліку, не зможуть отримати відстрочку...

Блогерка Даша Квіткова познайомила сина з новим коханим

Новий роман однієї з найвідоміших блогерок країни Даші Квіткової...

Керівник міжнародного департаменту митниці Князевич задекларував 1,25 млн грн готівкою

Керівник департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби Микола Князевич...

На Вінниччині зафіксовано випадки лептоспірозу: один із хворих купався в річці Сіб

У Жмеринському та Гайсинському районах Вінницької області зареєстровано два...