Протягом наступного року (від квітня 2024 до березня 2025 року) українські роботодавці мають намір підвищити зарплату своїх працівників. Проте, це відбудеться в основному не за рахунок розширення фонду оплати праці, а шляхом скорочення кількості персоналу. Такі тенденції виявлені у дослідженні “Ділові очікування підприємств України” за перший квартал 2024 року, опублікованому Національним банком України.
Згідно з результатами опитування, бізнес планує збільшити заробітну плату своїм працівникам протягом наступних 12 місяців у середньому на 8,7%. Таку відповідь дали 62,6% респондентів. У четвертому кварталі 2023 року таких було менше – лише 57,9%.
У той же час роботодавці розуміють, що наступний рік буде важким для України як політично, так і економічно. Відповідно, вони не можуть гарантувати розквіт свого бізнесу. Тому їм потрібно буде протриматися на ринку за будь-яку ціну. Однак, ціною їхньої відносної стабільності може стати наявність кваліфікованих кадрів. Їх необхідно зберегти, тому доведеться підвищувати їхню заробітну плату. Оскільки великих доходів вони не очікують, вони не наважуються збільшувати фонд оплати праці. Таким чином, підвищення зарплати персоналу буде здійснено лише за рахунок скорочення його чисельності.
Звільнення працівників планують 6,3% опитаних роботодавців. Цей показник практично збігається з результатами опитування у четвертому кварталі минулого року – 6,5%. Навіть у одній з найстабільніших сфер, таких як торгівля продовольчими товарами, розпочалося звільнення персоналу. На ринку праці помітно зменшилася кількість вакансій для продавців, а магазини розпочали скорочення персоналу. Першими під ніж пішли чоловіки, які працюють там, адже роботодавці вважають, що вони менш стабільні.