Очікується, що повернення мігрантів в Україну буде поступовим і пов’язане із зниженням безпекових ризиків, що очікується починаючи з 2025 року. Однак тривалість війни спричинює збільшення ризиків неповернення значної частини громадян.
Згідно з оглядом, проведеним ООН, кількість зовнішніх мігрантів на кінець 2023 року складала 6,3 млн осіб. За даними Національного банку України, за рік ця кількість збільшилася на приблизно 200 тис. осіб. Прогноз НБУ на 2024 рік передбачає продовження відтоку мігрантів, хоча й невеликого, близько 100 тис. осіб за рік, через збереження високих безпекових ризиків.
Очікується, що після зменшення безпекових загроз у 2025 році в Україну повернеться приблизно 400 тис. осіб. Зазначено, що відновлення житла, інфраструктури та збільшення кількості робочих місць унаслідок розвитку економіки країни сприятиме активнішому поверненню у 2026 році, приблизно 800 тис. осіб – так вказано в зазначеному огляді.
Не всі мігранти планують повертатися назад до України. За даними Національного банку України (НБУ), ті, хто успішно адаптувався у країнах-реципієнтах, можуть відмовитися від повернення або відкласти його на невизначений термін.
Ризики повільного повернення мігрантів посилюються через тривалий характер війни, високу інтенсивність бойових дій та обстріли цивільної інфраструктури. Після завершення конфлікту може відбутися активізація еміграційних процесів, особливо через об’єднання родин після зняття обмежень на виїзд чоловіків. Труднощі у економіці також можуть ускладнити повернення, посилюючи навіть існуючі труднощі.
Згідно зі звітом НБУ, ці еміграційні та економічні фактори можуть вплинути на внутрішній попит та пропозицію робочої сили в Україні. Диспропорції на ринку праці можуть зростати, що ставитиме під тиск бізнес з питань зарплат і цін на товари та послуги. Водночас, слабший попит також може частково компенсуватися.
Згідно з інформацією від Агентства ООН у справах біженців на кінець 2023 року, кількість біженців з України досягла 6,357 млн осіб у всьому світі. З цієї загальної кількості 5,954 млн біженців було зафіксовано в Європі, а 0,404 млн – за її межами. Прогноз Міжнародного валютного фонду вказує на те, що після завершення війни з Росією приблизно 2 млн українських біженців можуть вирішити залишитися за кордоном назавжди.