До 1 травня 2025 року у Полтавській області співробітники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) склали понад 1500 постанов на блокування банківських рахунків. Причина — ухилення від мобілізаційного обов’язку та несплата штрафів за порушення відповідного законодавства.
Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Механізм блокування рахунків діє через виконавче провадження. Якщо людина після отримання постанови про адміністративне правопорушення не сплачує штраф протягом 15 днів (згідно зі статтею 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення), документ передається до виконавчої служби.
Згідно зі статтею 308 КУпАП, в такому разі на особу накладається подвійний штраф, а також стягуються витрати, передбачені виконавчим провадженням. Сюди входять:
-
виконавчий збір;
-
основна винагорода приватного виконавця;
-
витрати, пов’язані з розшуком майна або боржника;
-
інші штрафи в межах провадження.
Рахунки арештовують як у гривні, так і в іноземній валюті. Якщо майно або кошти знаходяться у спільній власності, арешт накладають на частку боржника.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 985 від 11.07.2002 року, арешту не підлягає низка життєво необхідних речей. Серед них:
-
предмети гігієни, посуд, постіль;
-
одяг, взуття, дитячі речі;
-
лікарські засоби, окуляри, медвироби;
-
мінімальний набір меблів (ліжко, стілець, стіл, шафа);
-
один холодильник, телевізор, ПК на родину, мобільний — на кожного члена;
-
їжа або кошти на три місяці;
-
професійне обладнання, якщо воно — єдине джерело доходу;
-
паливо, необхідне для життя;
-
релігійні атрибути та допоміжні засоби для осіб з інвалідністю.
Це правило має гарантувати, що навіть у разі арешту боржник не буде позбавлений базових умов для життя.
В умовах воєнного стану арештоване майно можуть вилучити для потреб Сил оборони України. Це регламентується законом “Про правовий режим воєнного стану”. Йдеться не лише про корпоративне, а й про приватне майно — зокрема житло або автомобілі.
Таке рішення ухвалюється місцевою військовою адміністрацією і застосовується виключно за потреби, з подальшою компенсацією згідно з чинним законодавством.