Національний банк України повідомив про спад обсягу грошових переказів, які надійшли з-за кордону в Україну, у період з січня по березень 2024 року. Згідно з офіційними даними, загальний обсяг переказів зменшився на 8,7% і склав $2,63 мільярда.
Українці, які виїхали за кордон, дедалі менше грошей перераховують в Україну. Нацбанк повідомив про скорочення в січні-березні 2024 року загального обсягу грошових переказів, що надходять з-за кордону в Україну, на 8,7% – до $2,63 млрд.
При тому, що раніше перекази в Україну від трудових мігрантів були одним із головних каналів надходження валюти в країну.
Ця тенденція намітилася з початку великої війни – суми, що перераховуються населенням з-за кордону, зменшуються, і тепер вона ще сильніше закріплюється.
Що видно, якщо порівняти обсяги в I кв. за різні періоди:
– I кв. 2021 рік – $3,37 млрд;
– I кв. 2022 рік – $3,28 млрд;
– I кв. 2023 рік – $2,88 млрд;
– I кв. 2024 рік – $2,63 млрд.
Експерти припускають, що головна причина – виїзд сімей заробітчан до них за кордон після початку повномасштабного вторгнення РФ. Грубо кажучи, багатьом трудовим мігрантам стає просто нікому переказувати гроші.
“Вважаю, дається взнаки дедалі більший розрив із батьківщиною (після виїзду сімей заробітчан до них за кордон). Людям просто нікому з рідних перераховувати гроші. Також, думаю, позначається зниження рівня допомоги українцям з боку влади різних європейських країн”, – прокоментував “Стране” ситуацію фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
Якщо дивитися на дані за 12 місяців, то динаміка закордонних грошових переказів в Україну також швидко скорочується:
– 2021 рік – $14,02 млрд;
– 2022 рік – $12,50 млрд;
– 2023 рік – $11,37 млрд.
Експерти не чекають збільшення грошового потоку в країну, навпаки – допускають подальше погіршення цього показника.
“За підсумками 2024 року перекази можуть знизиться до $9,8-10,5 млрд (з $11,4 млрд у 2023-му). Другий квартал, ймовірно, буде найпоказовішим за тенденцією”, – сказав “Стране” Шевчишин.
Водночас, як ми вже писали, (https://t.me/stranaua/141565) після початку повномасштабного вторгнення, у зв’язку з масовим від’їздом біженців за кордон, активізувався інший процес – виведення коштів громадянами за кордон. Якщо раніше відтік йшов лише за рахунок туристів, то тепер мільйони українців, які продовжують отримувати на свої українські картки зарплати і пенсії, витрачають їх за кордоном. За даними НБУ відтік таким шляхом становить 35 млн доларів щодня.