Старовинні кам’яні знаряддя, виявлені на заході України, можуть стати найдавнішим відомим свідченням про присутність людини в Європі, вказує нове дослідження, опубліковане в журналі Nature.
Відколоті камені, виготовлені з вулканічної породи і виявлені в кар’єрі в Королево на заході України в 1970-х роках, були датовані на понад 1 мільйон років за допомогою нових методів визначення віку шарів осадових порід, що оточують інструменти.
“Це найдавніший доказ існування будь-якого типу людини в Європі”, – зауважив Мадс Фауршу Кнудсен, геофізик з Орхуського університету в Данії та співавтор дослідження. Хоча невідомо, хто саме з ранніх предків людини створив ці інструменти, він вважає, що це могли бути Homo erectus, перші представники людини, які ходили прямо та володіли навичками використання вогню.
Роман Гарба, археолог Чеської академії наук і співавтор дослідження, зазначив, що відколоті кам’яні інструменти, ймовірно, використовувалися для різання м’яса і, можливо, для обробки шкур тварин.
Хоча дослідники оцінюють вік цих знарядь на 1,4 мільйона років, інші експерти вважають, що їхній вік може бути трохи більшим за 1 мільйон років, що розташовує їх у тому ж діапазоні дат, що й інші старовинні інструменти, знайдені в Іспанії.
Рік Поттс, який керує програмою походження людини в Смітсонівському інституті, зауважив, що найдавніші кам’яні інструменти цього типу були виявлені в східній Африці та датуються 2,8 мільйонами років тому.
Пам’ятка в Україні має велике значення, оскільки вона є найдавнішою стоянкою на півночі, свідчать про те, що ранні люди, що розселилися з Африки за допомогою цих інструментів, могли адаптуватися до різних середовищ, включаючи холодні регіони Європи.