Україна готується до створення нового спецсуду

Понад сім років українська влада не може створити Вищий спеціалізований суд з інтелектуальної власності (ІВ), однак нині на порядку денному ще одна важлива ініціатива: створення Вищого суду з публічно-правових спорів (ВС із ППС). Цей новий суд розглядатиме адміністративні справи, в яких участь беруть державні органи.

Проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає створення спеціалізованого суду, який обиратиме справи щодо оскарження рішень урядових органів, таких як Кабінет Міністрів, міністерства, Національний банк та інші органи, що мають національні повноваження. Окрім того, в компетенції суду буде розгляд актів і дій Антимонопольного комітету України, Національного агентства з питань запобігання корупції та інших державних органів.

Це нововведення пов’язане з виконанням плану України щодо реформування судової системи та реалізації ініціативи Європейського Союзу Ukraine Facility. Створення такого суду є також частиною зобов’язань України згідно з меморандумом з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Основні особливості нового суду

  1. Юрисдикція та підсудність:
    • Нова судова інстанція буде розглядати конкретні адміністративні справи, що стосуються Кабміну, міністерств та центральних органів виконавчої влади, а також інших суб’єктів, на яких поширюються повноваження по всій Україні.
    • Підсудність публічно-правових спорів між державними органами та посадовими особами залишатиметься в межах цього суду, тоді як окружний адміністративний суд Києва буде замінений на ВС із ППС.
  2. Формування суду:
    • Суд буде сформований за участю міжнародних експертів через конкурс, який проводитиме Вища кваліфікаційна комісія суддів. Проте, для відбору кандидатів не буде залучено Громадську раду доброчесності.
    • Крім суддів та адвокатів, у суд можуть бути залучені правники з досвідом роботи на державних посадах, повноваження яких поширюються на всю територію України.
  3. Строки та організація:
    • Планується, що конкурс для відбору кандидатів на посади суддів ВС із ППС буде проведено протягом 18 місяців після набрання чинності законом.
    • Суд працюватиме за аналогією з Вищим антикорупційним судом, з апеляційною палатою та можливістю касаційного перегляду у Верховному Суді.

З одного боку, створення ВС із ППС допоможе вирішити питання ефективного розгляду публічно-правових спорів та зменшить навантаження на інші суди, особливо в контексті оскарження рішень урядових органів. З іншого боку, якщо врахувати досвід з Вищим спеціалізованим судом з інтелектуальної власності, питання створення нових судових інстанцій можуть залишити відкритими численні проблеми, пов’язані з їхньою реальним функціонуванням.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Одеський депутат підозрюється у незаконному збагаченні

Одеський депутат Олександр Матвєєв опинився в центрі нового корупційного...

Аудит виявив фінансову діру в Українській асоціації футболу на понад 1,7 млрд грн

Призначення легендарного футболіста Андрія Шевченка президентом Української асоціації футболу...

Український ведучий Олексій Суханов зізнався, що живе з цукровим діабетом уже п’ять років

Відомий український телеведучий і інтерв'юер Олексій Суханов приголомшив зізнанням:...

У Львівській області затримано підозрюваного у гучному вбивстві

Поліція Дніпропетровської області та Офіс генпрокурора розкрили вбивство колишнього...

НАБУ і САП викрили нову корупційну схему в Міноборони

Поки фронт тримає оборону, у тилу не втрачають можливості...

Банкова прагне зірвати “мир” на умовах Кремля

За інформацією джерела в Офісі Президента, Андрій Єрмак активно...

ТОП-10 найчистіших міст України

Україна — країна, де є все: гори, море, степ,...

В Києві адвокати торгували закритою інформацією з ЄДРСР

Спеціалізована антикорупційна прокуратура спільно з НАБУ повідомила про викриття...