«Лідерство США в коаліції з понад 50 країн, які надають Україні військову допомогу, має вирішальне значення для протидії терору та агресії не лише в Україні, а й у всьому світі», – додав він.
Єгор Чернієв, депутат Верховної Ради України, сказав, що пакет «покликаний лише ненадовго втримати нас, але він не в змозі змінити ситуацію на полі бою на нашу користь чи навіть дати нам ефективний опір». І незрозуміло, чи отримає Україна більше допомоги від свого найбільшого спонсора.
Українські чиновники попереджають, що без надходження нових коштів деякі зарплати та соціальні виплати можуть постраждати, починаючи з січня. Лише фінансова допомога Вашингтона становить приблизно третину бюджету України. Ці гроші не можна використовувати для прямої виплати зарплати солдатам, але оскільки так багато грошей вже йде на військові, західна допомога є критично важливою для продовження роботи цивільних підприємств.
На додаток до невизначеності щодо допомоги США, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан блокує запропонований план нової допомоги на 50 мільярдів доларів від Європейського Союзу.
Додатково до бюджетних обмежень Зеленський заявив минулого тижня, що українське військове керівництво представило план мобілізації до 500 000 додаткових військових для боротьби з Росією — що, за оцінками Зеленського, коштуватиме країні приблизно 13 мільярдів доларів. «Я хотів би знати, звідки будуть гроші», – сказав Зеленський під час прес-конференції в Києві.
Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив Forbes у середу , що Україна «вичерпала свій внутрішній потенціал для фінансування військових потреб».
«Ми не виключаємо, що нам доведеться шукати додаткові внутрішні джерела фінансування», – додав Марченко.
Поки Україна чекає на прийняття Конгресом додаткової допомоги, цей останній пакет буде приємною новиною для солдат на передовій, які скаржилися, що і без того дефіцитні поставки боєприпасів скоротилися в останні місяці. Деякі стріляють у п’ять разів менше артилерії. Після того, як український контрнаступ зупинився з початком зими, Росія перехопила ініціативу на полі бою, заявивши про певні успіхи біля Авдіївки на сході України.
Останніми тижнями офіційні особи Білого дому припустили, що цей пакет озброєнь, відомий як «вилучення» із запасів Пентагону, був останнім, що вони могли зробити за наявні кошти, намагаючись використати те, що вони описали як жахливу ситуацію з фінансуванням, щоб підштовхнути Конгрес до схвалити запит Байдена на додаткові 60 мільярдів доларів, пов’язані з війною в Україні. Після вторгнення Путіна в лютому 2022 року Сполучені Штати виділили 44 мільярди доларів на безпекову допомогу.
“Цей невеликий пакет допомоги є для нас свідченням того, що є проблеми з підтримкою України з боку США”, – сказав Чернієв. «Ми все ще вважаємо, що ці проблеми є тимчасовими і будуть вирішені дуже скоро. …Наступного року росіяни цілком певно розраховують на те, що підтримка України США зменшиться і вони зможуть досягти своєї мети».
Через невизначеність майбутнього фінансування українські чиновники приділили більше уваги вітчизняному виробництву зброї. Зеленський пообіцяв, що наступного року Україна виготовить 1 млн безпілотників, а Київ почав виробляти артилерійські боєприпаси, правда, в невеликих кількостях. Чернієв попередив, що подальша підтримка США «є єдиним фактором, від якого залежить, як довго триватиме війна і чим вона закінчиться».
Попри відносно менший розмір останнього пакету, київський політичний експерт Микола Давидюк сказав: «Я вважаю, що це хороша новина».
«Те, що наші партнери не залишають нас напризволяще, навіть коли бюрократичні моменти не дозволяють їм перерахувати ту суму грошей, яку вони хочуть і яку б хотіли ми, вони все одно не кидають нас і підтримайте нас у будь-якому випадку”, – сказав він.