В умовах війни та економічної нестабільності Україна шукає різні способи залучення фінансів для підтримки своїх збройних сил. Одним із найбільш обговорюваних варіантів став план обов’язкового розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) серед населення, банків та компаній. Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев озвучив ідею, за яку українці могли «примусово продавати» ці зобов’язання для того, щоб фінансувати потреби армії в умовах триваючої війни.
Коментар економічного експерта Данила Моніна:
«Гетманцев фонтанує ідеями якщо не податками, то іншими способами в примусовому порядку забрати гроші у населення в обов’язковому порядку, посилаючись на досвід Ізраїлю.
На 2025 рік в України є 50 млрд доларів грантів і бездефіцитний бюджет за фактом. Навіщо нарощувати держборг внутрішніми зобов’язаннями в цьому випадку? Та й підняття податків типу 11416-д теж у цьому сенсі видається непотрібним. Але ідея низько прибуткових з обслуговування, але індексованих облігацій з наростаючим тілом без обов’язковості – цілком хороша.
Хоча я б запропонував індексувати на зростання курсу долара. І тоді для населення це було б як 5% у валюті, що є дуже привабливим, без обов’язковості і цілком було б затребуване.
Я проти обов’язковості, бо ми для бідного населення зменшуємо на 7% його дохід для купівлі товарів і послуг і це сильніше вдарить по бідних верствах населення».