Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт №11322, який надає можливість повернення на службу військових, які самовільно залишили частину або дезертирували. Це рішення було озвучене пресслужбою Міністерства оборони України.
Згідно з поясненням відомства, законопроєкт передбачає звільнення від кримінальної відповідальності для тих військових, які вперше самовільно залишили частину і готові повернутися на службу. Порушникам буде необхідно самостійно звернутися до слідчого або прокурора, а їх намір повернутися в частину повинен бути схвалений командиром.
Заступниця міністра оборони Наталія Калмикова пояснила, що нині існує необхідність створення системи для врегулювання ситуації з поверненням до служби військовослужбовців, які самовільно залишили частину. За її словами, багато таких осіб бажають повернутися в армію, і для цього слід створити умови, які б дозволили їм це зробити.
“Маємо надати можливість таким особам повернутися в армію та забезпечити їм відповідні умови для продовження служби”, — зазначила Калмикова.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, з січня по квітень 2024 року органи досудового розслідування зареєстрували понад 17 тисяч кримінальних справ за статтями 407 (самовільне залишення військової частини) і 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України. Наразі чинне законодавство не дозволяє звільнити від кримінальної відповідальності осіб, які вперше вчинили правопорушення і готові повернутися до військової частини.
Нардеп Олексій Гончаренко, який підтримав законопроєкт, вважає, що самовільне залишення частини та дезертирство є серйозною проблемою, яка стосується не лише осіб, які не бажають служити, а й тих, хто був змушений залишити частину під тиском обставин. “Нам потрібно дати цим людям шанс повернутися до нормального життя і далі захищати країну”, — зазначив Гончаренко.
Умови для звільнення від кримінальної відповідальності
Згідно з законопроєктом, звільнення від кримінальної відповідальності можливе лише за певних умов:
1. Особа вчинила правопорушення під час дії воєнного стану вперше.
2. Особа звернулася до слідчого або прокурора до завершення досудового розслідування з наміром повернутися до військової частини.
3. Командир частини надав письмову згоду на продовження служби.
Експерт ГО “Юридична сотня” Ольга Марко зазначила, що це рішення повинно бути добровільним. Вона також наголосила, що звільнення від кримінальної відповідальності можливо лише до завершення досудового розслідування. Після його завершення можливість скористатися цим положенням буде втрачена.
Не всі військові згодні з тим, що самовільне залишення частини та дезертирство є серйозною проблемою. Колишній командир “Айдара” Євген Дикий зазначає, що існує безліч причин, чому солдати залишають частини, зокрема особисті проблеми або конфлікти з командиром. Він також вважає, що командири, враховуючи обставини втечі, приймають рішення на свій розсуд.
Зараз законопроєкт знаходиться на стадії першого читання. Під час підготовки до другого читання можуть бути подані пропозиції та поправки, які можуть змінити остаточну версію документа.