Керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) отримали право розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з мобілізацією, і накладати штрафи на українців, які не з’явилися на виклик без поважних причин. Адвокатка Тетяна Даниленко детально пояснила правові аспекти цього процесу у коментарі для “РБК-Україна”.
Вимоги до складання протоколу
Протокол не складається у випадках, коли особа не з’явилася на виклик, якщо це сталося без поважних причин, але важливо, щоб було підтвердження отримання виклику. Згідно з частиною 5 статті 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), адміністративні правопорушення, пов’язані з мобілізацією, розглядаються ТЦК та СП, якщо особа була належним чином повідомлена про дату, час та місце виклику.
Штрафи та їх оскарження
Штрафи можуть накладатися навіть за відсутності правопорушника, а в разі несплати протягом 15 днів, справа передається до виконавчої служби, і сума штрафу збільшується вдвічі. Важливо зазначити, що адміністративні стягнення можуть бути накладені протягом 3 місяців з моменту виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через рік після його вчинення.
У разі накладення штрафу безпідставно, особа має право оскаржити його в суді за місцем реєстрації або у місці перебування ТЦК, подавши адміністративний позов.
Правила вручення повісток
Раніше адвокат Євген Филипець вказував, що повістки через “Укрпошту” насамперед надсилатимуть особам, які оновили свої дані в застосунку “Резерв+”. Вручення повісток поштою є законним методом, передбаченим українським законодавством, а повістка, що потрапила у поштову скриньку, вважається врученою без потреби підпису чи будь-якого іншого підтвердження отримувача.
Судова практика
Суди в Україні вже перевантажені позовами громадян, які намагаються оскаржити повістки від військкоматів. Як зазначив депутат Київради Леонід Ємець, це лише початок, і ситуація може загостритися.