У минулому році в Україні після проведення обстеження на предмет наявності вибухонебезпечних предметів було скасовано статус небезпечної території для загальної площі 18 тисяч квадратних кілометрів. Про це повідомив заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний, який відповідає за координацію гуманітарного розмінування.
“174 тисячі квадратних кілометрів — це територія, яка потенційно може бути небезпечною та поза нашим контролем. Це область, де тривають або відбуваються бойові дії. Протягом минулого року ми провели обстеження та зняли статус небезпечної території з 18 тисяч квадратних кілометрів”, – зазначив Безкаравайний.
Він відзначив, що після закінчення війни планується обстеження певної території, включаючи Крим або кордон з Російською Федерацією, протягом 10 років. Більшість цієї території (80%) повинна бути повернена до продуктивної експлуатації, але ймовірно, що решта 20% залишиться забрудненою вибухонебезпечними предметами.
“Найімовірніше, 20% залишаться забрудненими, і цю частину доведеться дуже довго та ретельно розміновувати. Кожен квадратний метр, кожен квадратний сантиметр потребуватиме просівання через сито та огляду за допомогою щупа”, – пояснив заступник міністра.
Безкаравайний також зазначив, що нова Національна стратегія протимінної діяльності, представлена Мінекономікою у грудні, має на меті зменшити вплив вибухонебезпечних предметів на людей та економічну діяльність.
“Наша мета — не знайти і видалити всі міни з землі. Ми прагнемо зменшити вплив цих мін на життєдіяльність людей і економіку. Протягом 10 років ми плануємо повернути до продуктивного використання 80% територій, які зараз вважаються потенційно небезпечними”, – додав він.
Заступник міністра також повідомив, що у Мінекономіки розробляється програма компенсацій для фермерів, які самостійно фінансували обстеження та розмінування своїх земель. На цей напрямок передбачено 3 мільярди гривень у держбюджеті на 2024 рік.