Президент Володимир Зеленський продовжив воєнний стан і загальну мобілізацію ще на 90 днів, до 7 лютого 2025 року. Відповідні закони №12151 і №12152 були підтримані 311 депутатами Верховної Ради і стали вже 13-м продовженням воєнного стану з початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року.
Що передбачає воєнний стан?
Воєнний стан надає державі та військовому командуванню широкі повноваження, зокрема:
- Обмеження свободи пересування: Влада може обмежувати пересування як громадян України, так і іноземців. Контроль за переміщенням транспорту також стає більш жорстким.
- Трудова повинність і суспільно корисні роботи: Для підтримки оборони можуть впроваджувати трудову повинність та обов’язкові суспільно корисні роботи для населення. Приватне майно може бути примусово відчужено на потреби оборони.
- Перехід підприємств на оборонні потреби: Усі установи та організації можуть бути переведені на роботу для забезпечення обороноздатності країни.
- Контроль над політичними об’єднаннями: Можливі заборони на діяльність політичних партій або громадських організацій, якщо вони діють на шкоду незалежності України.
- Обмеження мирних зібрань: Влада має право забороняти мирні зібрання, мітинги та інші масові заходи для забезпечення громадського порядку.
- Перевірка документів та огляд майна: Під час воєнного стану військові та правоохоронні органи мають право перевіряти документи та здійснювати огляд речей, багажу та транспортних засобів.
Політичні обмеження та незмінність влади
Конституція України гарантує, що під час воєнного стану не можуть бути припинені повноваження ключових державних інститутів, таких як Верховна Рада, уряд і суди. Зміни до Конституції також неможливі, а вибори не проводяться. Проте, варто зазначити, що повноваження президента не можуть бути продовжені на час воєнного стану, оскільки це не передбачено Основним Законом.