У п’ятницю, 17 травня, Президент України Володимир Зеленський підписав законопроект, який дозволяє засудженим на добровільній основі приєднатися до армії. Відповідно до документа, ця можливість стосується певних категорій засуджених та ув’язнених в Україні, які можуть укласти контракт на службу під час воєнного стану.
Закон передбачає умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для тих, хто погоджується на військову службу. Однак не всі засуджені матимуть таку можливість, адже рішення про їх участь у мобілізації приймає суд.
За поясненнями Міністерства оборони, мобілізовані ув’язнені будуть призначені до спеціальних підрозділів. Для вступу в армію також потрібен висновок військово-лікарської комісії та готовність командира до прийняття таких осіб на службу.
Але не всі засуджені будуть придатні для цієї форми служби. Згідно зі списком злочинів, за які вони не можуть брати участь у мобілізації, включаються такі категорії, як злочини проти національної безпеки, умисне вбивство з особливою жорстокістю та інші.
Станом на 15 травня 2024 року, за даними Міністерства юстиції, в українських в’язницях перебуває 27 471 засуджений, серед яких 1538 жінок. Інформація з опитування, проведеного у квітні, показала, що близько 4,5 тисяч засуджених готові вступити до армії в обмін на дострокове звільнення.
Раніше глава Міністерства юстиції Денис Малюська зазначив, що в Україні потенційно може бути від 10 до 20 тисяч засуджених, яких можна мобілізувати на службу за контрактом.