Сьогодні Верховна Рада України затвердила Андрія Сибігу на посту міністра закордонних справ. Сибіга, який змінив Дмитра Кулебу, відзначився в українському дипломатичному середовищі через низку спірних рішень та ініціатив.
Сибіга – уродженець Тернопільської області. На дипломатичній роботі з 1997 року. Працював у посольстві України в Польщі, і цілих п’ять років – з 2016 по 2021 рік – був послом у Туреччині. Потім перейшов в Офіс президента Зеленського, де займався зовнішньою політикою на посаді заступника Єрмака.
З Банкової у квітні цього року перейшов у МЗС заступником до Кулеби. Уже тоді деякі джерела повідомляли, що це підготовка до призначення його міністром.
Буквально за тиждень після свого призначення в заступники Кулеби він підписав скандальний лист до іноземних консульств України – з вимогою не видавати документи чоловікам призовного віку за кордоном. Багато хто тоді критикував це розпорядження як таке, що виходить за рамки законодавства.
У червні Сибіга їздив до Китаю, де зустрівся з великими чиновниками китайського МЗС. Що тоді розцінили як спробу Банкової зміцнити свої позиції напередодні переговорів.
Новий міністр недипломатично висловлювався щодо Угорщини та Польщі. Так, він називав «недополітиком» голову парламенту Угорщини Ласло Кевера у відповідь на його заяву, що у президента Зеленського «особисті психічні проблеми».
А закриття Польщею кордонів для українських товарів Сибіга порівнював з «евтаназією».
«Наполягати, щоб Україна в рамках своєї подяки Польщі, змирилася із закриттям кордонів для українських сільськогосподарських продуктів – рівнозначно змушувати нас погодитися на евтаназію», – говорив він.
Нагадаємо, що однією з причин зняття Кулеби західні ЗМІ називають його небажання «грубити» міжнародним партнерам.
Також Сибіга вважається ближчою, ніж Кулеба, людиною до Єрмака, який зараз реально і керує зовнішньою політикою України. При тому що з колишнім главою МЗС, як писали західні ЗМІ, у глави ОП були останнім часом непрості стосунки.