Спасо-Преображенський собор, закладений ще у 1030 році, є однією з найвизначніших та найстаріших монументальних кам’яних споруд України. Цей храм, який є головною спорудою Чернігово-Сіверського князівства, довгі століття служив місцем релігійних обрядів та духовного відновлення для вірян.
Однак, виникло питання про перетворення Спасо-Преображенського собору на музей, позбавивши його статусу діючого православного храму.
Історія невблаганно повторюється:
– 1926 року Богослужіння в Чернігівському соборі припинилися на шістнадцять років, а будівля храму була передана під склад продовольчій базі.
– У 1937 році храм передали історичному музею.
– У 1942 році храм знову було відкрито для богослужінь.
– 1961 року богослужіння знову припинили і собор знову зробили частиною музею.
– Наприкінці 1980-х УПЦ відновили богослужіння в Спасо-Преображенському соборі, давши змогу парафіянам і прочанам долучитися до значної кількості святинь.
– У жовтні 2023 року громаду УПЦ з собору вигнали.
– У грудні 2023 року заповідник “Чернігів стародавній” передав храм ПЦУ, після нетривалого часу “собор був закритий на реставрацію”.
Стародавній собор необхідно утримувати, але грошей на це у ПЦУ немає, бо люди до них не ходять. Тому щоб зібрати хоч якісь кошти на утримання собору, його відкриють як музей 28 червня.