НАБУ і САП вивели на чисту воду чергову корупційну схему — цього разу навколо експертної грошової оцінки земель. До справи причетні депутати, оцінювачі й ті, хто мав би стояти на сторожі прозорих угод.
Суть оборудки проста і банальна, як сама система оцінки в Україні: хочеш, аби землю оцінили по-людськи — занеси. Хочеш без проблем продати — заплати. Інакше — отримаєш “золоту ділянку”, з якою ніхто не захоче мати справу.
У фокусі справи — депутат Черкаської облради та двоє співзасновників товариства, яке займається оцінкою землі. За версією слідства, у 2023 році один зі співзасновників прямо запропонував депутату: або платиш, або вартість твоєї ділянки в звіті злетить до небес.
Депутат, замість того, щоб звернутися до правоохоронців, погодився і перевів кошти на картку іншого співзасновника. Той, у кращих традиціях схем, “поровну” поділив суму з партнером. Після цього ТОВ підготувало потрібну оцінку, на яку одразу ж наклали “позитивну рецензію”.
Як встановило НАБУ, це був не поодинокий випадок. Фірма регулярно надавала аналогічні послуги — не безкоштовно, звісно. Їхні звіти вже фігурують у справі про продаж землі за безцінь на Закарпатті.
Фігурантам уже повідомили про підозру:
-
одному зі співзасновників — за ч. 4 ст. 368-4 КК України (одержання неправомірної вигоди особою, яка надає публічні послуги);
-
іншому — за ч. 1 ст. 209 КК України (легалізація коштів, одержаних злочинним шляхом);
-
депутату облради — за тією ж ч. 1 ст. 368-4 КК (отримання неправомірної вигоди особою, яка надає публічні послуги).
Це ще один приклад, як оцінка майна перетворилась на інструмент тиску та “заробітку”. Вартість землі — вже давно не питання ринку, а предмет кулуарної домовленості. А рецензії, які мали б бути об’єктивним фільтром, давно стали частиною схеми.
Тепер справа за судом. Але зважаючи на масштаби, варто очікувати не лише вироків — а й нових подібних справ. Бо система “гроші в обмін на оцінку” працює не перший рік — і, схоже, не останній.