Держборг України продовжує стрімко зростати, досягаючи нових висот і поглиблюючи економічну залежність від зовнішніх кредиторів. У липні цього року обсяг державного боргу збільшився на 2,1%, що в еквіваленті складає $3,20 мільярда. На кінець місяця сума державного боргу досягла $155,4 мільярда.
Якщо дивитися на ситуацію від початку року, зростання становить 6,9%, а від початку війни – аж 66,5% (або $62 млрд).
Зовнішній борг:
У липні зовнішній борг зріс на $2,9 млрд, головним чином за рахунок кредитів від МВФ. Борг перед зовнішніми кредиторами становить 68,7% від загального держборгу, збільшившись більш ніж удвічі з початку війни.
Найбільші кредитори:
Євросоюз – найбільший зовнішній кредитор України з боргом перед ним у $40 млрд (понад 25% держборгу). З початку війни заборгованість перед ЄС зросла майже у 8 разів.
Власники зовнішніх облігацій посідають друге місце з портфелем у $19,7 млрд (13% держборгу). Однак за цією статтею з початку війни борг скоротився на 14%.
МВФ вирвався на третє місце – $16,49 млрд (10% держборгу). Заборгованість перед фондом з початку війни зросла в 1,9 раза.
Світовий банк. Борг перед ним становить $14,7 млрд (9% держборгу), зростання – у 2,4 раза з початку війни.
Канада – найбільший національний кредитор України, борг перед нею становить понад $5 млрд (3% держборгу).
Внутрішній борг. Борг перед власниками облігацій внутрішньої держпозики становить 26% від загального обсягу держборгу. У липні ця заборгованість зросла на $200 млн, а з початку війни – на 17% (до $40,7 млрд).
За прогнозами, у 2024 році відношення держборгу до ВВП може досягти 80%, що створює серйозні виклики для подальшого економічного зростання країни. Як довго економіка зможе витримувати такі темпи запозичень?