Мобілізація в Україні: нові правила та відповідальність у 2025 році

На тлі триваючої війни з Росією мобілізація в Україні залишається ключовим інструментом для забезпечення обороноздатності держави. У 2024 році набув чинності законопроєкт №10449, який врегулював порядок мобілізації військовозобов’язаних громадян і передбачив суворішу відповідальність за ухилення від виконання військового обов’язку.

Згідно з постановою Кабміну №1487 військовозобов’язаним потрібно бути на військовому обліку, приїжджати в місцевий центр комплектування за викликом, проходити медогляд, навчання і вирушати на службу.

Що буде, якщо не прийти до ТЦК? У цьому випадку можуть притягнути до відповідальності за адмінстаттями 210 і 210-1. Псування або втрата військово-облікових документів не допоможе – за це теж передбачено покарання.

Дві згадані адміністративні статті передбачають відповідальність за відмову приїхати до ТЦК, на ВЛК або навчання для подальшого захисту Вітчизни. Якщо ви не стали на облік, не повідомили державу про зміну місця проживання або своїх даних – за все це також передбачено штраф за неявку по повістці. Він варіюється в межах 17-25,5 тис. гривень. Для юридичних осіб відповідальність серйозніша – 34-59 тис. гривень. Перевірити наявність штрафу можна в “Дії” та Opendatabot.

Важливо пам’ятати, що вас не можуть притягнути за не оновлення даних, якщо ця інформація є в державних реєстрах.

Варто враховувати, штраф за неявку до військкомату за новим законом може швидко перетвориться на тюремний термін, якщо пройти лікарську комісію, але проігнорувати “бойову” повістку. Тоді адмінвідповідальність перетвориться на кримінальну і військовозобов’язаному може загрожувати п’ять років в’язниці. Якщо є пом’якшувальні обставини, то суддя замість цього може дати умовне з випробувальним терміном.

Юрист Сергій Савинський розповідав, що в разі несплати, кошти можуть вилучити з ваших рахунків і навіть примусово продати майно для погашення боргу, якщо він перевищує 160 тис. гривень.

У 2024 році повістки почали розсилати рекомендованим листом поштою. Як розповідав УНІАН адвокат Марія Михайленко (Демешко), за її ігнорування може загрожувати 17-25 тис. гривень штрафу, як якби ви забрали її, але в ТЦК не прийшли.

Юристка Ангеліна Чипець з юридичної компанії Justice пояснювала, що повістку вважають доставленою в момент поміщення в поштову скриньку. При цьому кримінальна відповідальність загрожує, навіть якщо громадянин не підписував документ, але для цього потрібно довести, що військовозобов’язаний свідомо ухилявся від обов’язку перед країною.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Поліція зупинила викрадення родича на замовлення сім’ї

Поліція України викрила змову, в якій батько та старший...

Ківалов обійшов закон і став найбагатшим пенсіонером України

Сергій Ківалов, президент Міжнародного гуманітарного університету, отримує рекордну для...

Мобілізація в Україні може посилитися

Наші джерела в силових структурах повідомляють, що Офіс президента...

Міноборони змінює правила для ТЦК та ВЛК

Міністерство оборони України готується до масштабних змін у системі...

Чому червоне вино може бути небезпечним

Вино, особливо червоне, протягом багатьох років вважається не лише...

Мобілізація жінок у 2025 році: що змінилося в законодавстві

У лютому 2025 року в Україні продовжується мобілізація військовозобов’язаних...

Нові ставки військового збору: хто і скільки платитиме в 2025 році

У 2025 році в Україні вступили в силу зміни...

Україна втрачає понад 800 тисяч людей щороку

2024 рік став ще одним роком, коли Україна стикнулася...