Російська стратегія ударів по енергетичній інфраструктурі України зазнала змін. Замість широкомасштабних атак, які характеризувалися періодом 2022-2023 років, тепер противник використовує високоточні ракетні удари по електростанціях, розташованих у менш захищених регіонах.
Наслідки цих атак менш масштабні, але збитки виявляються більшими, порівняно з минулим, стверджують українські офіційні особи. Згідно з інформацією Financial Times, деякі електростанції, ймовірно, не зможуть бути відновлені до наступної зими.
Протягом періоду з 22 по 29 років, російські сили атакували сім теплових електростанцій та дві гідроелектростанції. Проте енергетичні об’єкти в Києві залишаються непорушеними, оскільки столиця обладнана однією з найсильніших систем протиповітряної оборони. За даними, деякі електростанції, зокрема на Харківщині, зазнали майже повного зруйнування.
Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК, пояснив, що під час російських атак їх група втратила близько 80% виробництва, п’ять теплових електростанцій були змушені припинити роботу. Головною метою залишається відновлення якнайбільшої кількості пошкоджених об’єктів до початку холодів. Передбачено план відновлення не менше як половини пошкоджених енергоблоків у випадку відсутності подальших атак.
Відзначаючи зміни в російській тактиці, керівник відділу комунікацій “Укренерго” Марія Цатурян повідомила, що вже не відбуваються масовані атаки по всій країні, як це було у 2023 році. Замість цього, РФ націлює ракети на електростанції в окремих регіонах з метою повного їх знищення, оскільки їх відновлення вкрай складне за короткий період часу.
Цатурян пояснила, що росіяни атакують п’ять-шість енергетичних об’єктів у одному регіоні, застосовуючи таку ж кількість ракет, яку вони використовували при масованих ударах в 2022-2023 роках. Великі електростанції, які потребують тривалого часу на відновлення, важко захистити.
Інша відмінність від попередніх атак полягає в тому, що РФ розпочала застосовувати високоточні балістичні ракети. За словами голови парламентського комітету України з енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса, під час останньої атаки на вугільну електростанцію росіяни використали ракети вартістю 100 мільйонів доларів.
Представник української військової розвідки Андрій Черняк зазначив, що росіяни також використовують безпілотники для атак на енергетичні об’єкти, зокрема на трансформатори, щоб знизити витрати. Він додав, що ракети, які використовує РФ зараз, були вироблені недавно, і за оцінками, у росіян залишилося лише на одну-дві такі атаки.
Раніше голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький заявив, що для уникнення тяжких наслідків російських атак, Україні необхідно побудувати сотні малих електростанцій по всій території, але це не повинно вплинути на тарифи для населення.