Поки українці донатять на дрони, сидять без світла і платять все більше за комуналку, судді одного з найодіозніших судів країни — ліквідованого ОАСК — тихо й впевнено отримують мільйони з бюджету. За останні два роки, поки про цей суд начебто всі забули, його судді отримали 157 мільйонів гривень зарплат. У середньому — по 3 мільйони на кожного. За цей час сам ОАСК не ухвалював рішень, не мав повноважень, а частина його суддів навіть стала фігурантами дисциплінарних проваджень.
Це все — з офіційної відповіді Державної судової адміністрації, наданої за запитом журналістів «Главкому».
Згідно з документами, у штаті ліквідованого суду залишалося 43 судді. І навіть після того, як Верховна Рада у грудні 2022-го проголосувала за ліквідацію ОАСК, «судова каста» продовжувала отримувати зарплату — ще понад рік.
У розрахунок не включені виплати для працівників апарату суду (а це ще 24 особи), тобто реальні витрати були ще більшими. Поки українці втрачають житло і близьких, Павло Вовк і компанія отримують зарплати, які в рази перевищують доходи навіть високопосадовців.
За інформацією джерела в Вищій раді правосуддя, вже відкрито дисциплінарні провадження щодо п’яти колишніх суддів ОАСК: Павла Григоровича, Віталія Амельохіна, Володимира Келеберди, Марини Бояринцевої та Ігоря Погрібніченка. Очікується, що в найближчі два місяці кількість фігурантів зросте, а перші звільнення можуть відбутися вже до літа.
Однак українці вже неодноразово бачили, як подібні “провадження” затягуються на роки, а в результаті судді отримують або мінімальні стягнення, або взагалі виходять сухими з води.
Цей суд став нариваючою виразкою в українській судовій системі задовго до свого ліквідаційного вердикту. У 2019-2020 роках НАБУ оприлюднило так звані «плівки Вовка», на яких зафіксовано, як судді вирішують, кого з політиків «мочити», як “призначати” керівництво у Вищій кваліфікаційній комісії та Вищій раді правосуддя. Суд був фактично перетворений на приватну фірму з обслуговування політичних і бізнес-інтересів.
Апофеозом цинізму стало те, що вже перед самою повномасштабною війною ОАСК взяв до розгляду позови… Віктора Януковича! Той намагався оскаржити своє усунення з посади президента та домогтися скасування позачергових виборів 2014 року. Навіщо це знадобилося саме тоді — питання риторичне. Одна з версій — судді просто тягнули час, очікуючи, що російські війська захоплять Київ, і можна буде швидко винести потрібне рішення в інтересах Кремля.
Позови Януковича розглядали до кінця квітня 2022 року, вже після початку повномасштабної агресії. Після цього діяльність суду припинили.
Утримання колишніх суддів ОАСК, які фактично перебувають у стані “ні риба, ні м’ясо”, вже обійшлося платникам податків у понад 157 мільйонів гривень. І це лише частина суми. Судді отримували зарплати за відсутності повноцінного функціонування установи. При цьому низка з них потенційно може продовжити роботу в оновленому Київському міському окружному адміністративному суді або в інших судах.
Навіть після офіційної ліквідації суду його постаті залишаються у грі. Вони зберігають вплив, зв’язки, і, що найнебезпечніше, — відсутність реального покарання. Без рішучого очищення та реального притягнення до відповідальності «вовчі суди» продовжать керувати з тіні.
А українці — знову платитимуть за їхню безкарність.