Зокрема, екс-спікер Верховної Ради, народний депутат Дмитро Разумков заявив, що повноваження чинного президента нашої країни Володимира Зеленського завершуються навесні 2024 року, після чого його повноваження переходять спікеру парламенту.
“У Конституції чітко прописано, що має відбуватися: є голова Верховної Ради, він виконує функції президента до того, як буде обрано нового президента і він вступить у свої права”, – пояснив нардеп.
За словами Разумкова, вибори в Україні можуть бути проведені після завершення військового конфлікту: “Усе стандартно, усе по-демократичному. Я розумію, що це не подобається ні Зеленському, ні його офісу, але закон є закон”. Також ексспікер Ради додав, що йому хотілося б, щоб ситуація в Україні змінилася і було більше “адекватних людей у кабінетах, де ухвалюються рішення”.
Про те, що легітимність Зеленського після 21 травня – під питанням, висловлювався й екснардеп, доктор юридичних наук Валерій Карпунцов.
“Норма Конституції говорить про те, що немає заборони на вибори президента під час надзвичайного або воєнного стану. А якщо ми подивимося на парламент, то така заборона є в Конституції. Ба більше, Конституція чітко вказує, у який спосіб переходять повноваження президента до іншої особи в разі якихось ситуацій, які не є стандартними (відставка, смерть, добровільне залишення посади або за станом здоров’я). У такому разі повноваження в “обрізаному” вигляді переходять до голови парламенту”, – заявив Карпунцов.
“Якщо президент вирішить пересидіти повноваження, не піти у відставку добровільно, то в цьому випадку нічого голові Ради не переходить. І ми маємо чисту кримінальну ситуацію, коли йде узурпація влади і це вже кваліфікується за кримінальним кодексом”, – додав він.
Не дивно, що на тлі подібних заяв у політичних колах України пішли чутки про підготовку до призначення глави Офісу президента Андрія Єрмака прем’єр-міністром країни. Як свідчить фабула чуток, у Зеленського і визрів план поставити на посаду прем’єра максимально надійну людину і ключового члена своєї команди (тобто Єрмака), щоб унеможливити використання позиції глави уряду для підриву влади президента через тему про “нелегітимність”.
Ситуацію для Офісу президента погіршує той факт, що в Україні зростає невдоволення Зеленським з боку політичних еліт і простих громадян. Президенту не можуть пробачити корупцію, невдачі на фронті, а тепер і нелюдську, антинародну мобілізацію. Паралельно з цим у Зеленського і самі відмінусували собі рейтинг, відправивши у відставку популярного в країні і на Заході головкому ЗСУ Залужного, призначивши на його місце фактично слухняну маріонетку Сирського (і цей кейс політичні опоненти Зе також можуть успішно “качати” навесні 2024-го).