Війна в Україні докорінно змінила ринок праці. Мобілізація, міграція та складна економічна ситуація створили гострий дефіцит кадрів, який вплинув на політику найму в компаніях. За даними дослідження “Барометр ринку праці 2024” від компанії GRC.ua, що було проведене у партнерстві з УНІАН, роботодавці змушені адаптуватися до нових реалій.
Порівняно з 2023 роком, помітно зросла кількість компаній, які наймають людей з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Цього року 50% роботодавців готові наймати людей з інвалідністю (проти 36% у 2023 році), а працевлаштування ВПО підтримують 47% компаній (порівняно з 35% торік).
Також удвічі більше роботодавців стали відкритими до найму військових. У 2024 році 43% компаній залучають ветеранів до роботи, тоді як у 2023-му цей показник становив лише 24%.
Найм працівників віком 50+ став ключовим трендом. 77% роботодавців заявили про готовність брати таких кандидатів на роботу. Крім того, жінки дедалі частіше обіймають посади, які раніше були “чоловічими”. Сьогодні 64% компаній активно залучають жінок до таких професій.
Чого чекають від держави?
Компанії заявляють про потребу в підтримці держави для збереження бізнесу та розвитку ринку праці. Головні запити:
- зниження податкового навантаження (36%);
- узгодження економічного бронювання (33%);
- полегшення найму іноземців і зміна вікових обмежень (14%).
Незважаючи на виклики війни, 82% українців планують продовжувати працювати або шукати нову роботу. Лише 6% розглядають еміграцію як постійний варіант.
Міжнародна організація праці прогнозує дефіцит у 8,6 мільйона працівників в Україні протягом наступних десяти років. Водночас ринок праці демонструє певну стабільність, зберігаючи понад 100 тисяч вакансій у листопаді 2024 року.