Що означає відставка голови “Укренерго” Володимира Кудрицького

В Україні відбулося значне кадрове перестановлення в енергетичному секторі: наглядова рада національної компанії “Укренерго” ухвалила рішення про звільнення Володимира Кудрицького з посади голови правління. Це рішення сталося після одного з найбільших обстрілів української енергетичної інфраструктури та в умовах активної підготовки до зимового сезону.

Це він сам підтвердив на своїй сторінці у фейсбуку: “2 вересня наглядова рада “Укренерго” на позачерговому засіданні рішенням більшості її членів вирішила достроково припинити мої повноваження”.

Останній робочий день Кудрицького на посаді – 4 вересня.

Виконувати обов’язки голови буде Олексій Брехт, член правління, який відповідає за експлуатацію та відновлення високовольтної інфраструктури. А нового постійного керівника компанії мають обрати на конкурсі.

Володимир Кудрицький повідомив, що засідання скликали за його ініціативою, “тому що переконаний, що питання звільнення і призначення керівника “Укренерго” – повноваження виключно наглядової ради”.

За його словами, це важливо не лише як принцип, але й для прозорості та фінансової стабільності бізнесу, що й дозволило “Укренерго” залучити півтора мільярда євро на відновлення енергосистеми від міжнародних партнерів.

Він заперечив, що його відставка пов’язана із поганим захистом об’єктів “Укренерго” від російських ударів, і заявив про розгорнуту “в анонімних телеграм-каналах і деяких ЗМІ” кампанію з дискредитації компанії.

Заяві Кудрицького передували повідомлення двох незалежних членів ради компанії, розміщеної на сторінці “Укренерго” у фейсбуку.

Ці два члени – Данієль Доббені та Педер Андреасен – заявили і про свою дострокову відставку через незгоду із рішенням про звільнення Кудрицького.

“Рішення про дострокове звільнення керівника “Укренерго” є політично вмотивованим і, за результатами представленого звіту, для нього не має жодних обґрунтованих підстав”, – йдеться у повідомленні.

Офіційних коментарів від міністерства енергетики, у сфері відповідальності якого працює компанія, поки що не було.

Володимир Кудрицький очолював “Укренерго” з 2020 року.

На час його керівництва припав початок конфлікту із Міненерго – ще у 2021 році, коли компанія завдяки реформі корпоративного управління здобула певну незалежність від уряду. Попри те, що належить державі.

З початком війни ім’я Кудрицького фігурувало у справі про завищені ціни на бронежилети, які безпековий відділ компанії придбав у березні-квітні 2022 року за цінами, вищими за ринкові. У 2024 йому довелося реагувати на повідомлення у ЗМІ про зарплату в 2 млн грн на місяць. Тоді він заявляв, що вона не змінювалася від 2020-го, тоді як зарплати працівників “Укренерго” за цей період зросли у середньому на 70%.

На час керівництва Кудрицького припало також і від’єднання від російської та приєднання України до європейської енергосистеми, яке відбулося одразу після початку масштабного вторгнення в Україну.

Найголовніше, що Кудрицький керував компанією, що є оператором енергосистеми країни під час повномасштабної війни і масованих російських ударів по українській енергетичній інфраструктурі восени 2022 та навесні-влітку 2024 року.

Про результати цих обстрілів та підготовку до зими він розповів в інтерв’ю, яке виявилося останнім великим на цій посаді.

Причини звільнення Кудрицького

Припущення про можливу відставку керівника “Укренерго” Кудрицького потрапили у публічний простір з 30 серпня, коли президент Зеленський провів засідання ставки.

Серед трьох головних питань, що їх розглянули, була й енергетика, а конкретніше стан ліквідації наслідків російських ударів та “аналіз деяких питань щодо будівництва захисних споруд”. Про це йшлося у офіційному повідомленні телеграм-каналу президента після засідання ставки.

Неофіційно, як написав Forbes Україна із посиланням на свої джерела серед учасників ставки, ухвалили рішення про звільнення Кудрицького, але сам він відмовився писати заяву про відставку.

Проте вже у понеділок, 2 вересня, депутат від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив на своїй телеграм-сторінці, що рішення про звільнення “одного з найбільш адекватних людей в енергетиці” ухвалила рада компанії – чотирма голосами проти двох.

руйнування енергетики

Автор фото,AFP

Підпис до фото,Від осені 2022 року Росія завдає потужних і цілеспрямованих ударів по українській енергетиці, вражаючи як генерацію, так і систему доставки електрики до споживачів

Від засідання ставки офіційною причиною звільнення керівника “Укренерго” називають недостатній захист об’єктів компанії перед російськими ударами.

Проте сам він заперечив це, додавши, що представив членам ради детальний звіт щодо кожного об’єкту, до якого не було запитань.

“Я не можу вдаватися в деталі, але на підстанціях “Укренерго” побудовано більше 60 антидронових укриттів, практично на кожній підстанції. Такі інженерні споруди побудовані лише на об’єктах “Укренерго”, – пояснив Кудрицький, додавши, що на них не витрачено жодної гривні з державного бюджету, адже вони побудовані за кошти міжнародної підтримки.

За його словами, вони врятували десятки автотрансформаторів в цьому році.

“Це не означає, що після прильоту декількох десятків ракет енергосистема не відчує удару. Це означає, що ми зможемо швидко, за декілька днів, відновити її роботу”, – пояснив керівник “Укренерго”.

В експертному середовищі кажуть, що саме захист об’єктів “Укренерго” був вибудуваний найкраще серед усіх гравців енергетичного ринку.

“Укренерго” єдині, хто нормально побудував захисні споруди. І вчасно запаслися додатковим обладнанням для швидкої заміни”, – написав, повідомляючи про відставку Кудрицького у своєму телеграмі депутат Железняк.

“Насправді “Укренерго” збудувало більше захисних споруд, ніж усі компанії, разом взяті”, – каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

“Що, якби ці 100 ракет (як у день масованої атаки 26 серпня 2024 року – Ред.) прилетіли б на “Енергоатом” чи “Укргідроенерго”, не було би руйнувань? Ні, ми ж бачимо, що і Трипільську, і ДніпроГЕС повністю зруйнували”, – каже експерт, припускаючи, що наслідки останньої атаки були б набагато гіршими, якби не було захисних споруджень “Укренерго”.

“Що стосується державних компаній, то “Укренерго” має гарний запас обладнання і добре навчені ремонтні бригади. І, власне, остання атака й показала, що той захист, який вони будують останні кілька місяців, працює”, – заявив Radio NV директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

За його словами, ефективність захисту буде доведена і тим, що попри руйнування, через 10 днів після атаки наслідків вже не відчують.

Так само досить одностайно критики рішення про усунення Кудрицького говорять про його справжню причину – бажання “контролювати потоки” грошей, що заробляє сама компанія, а також отримує від міжнародних партнерів для відбудови енергетики.

“Реальна причина це тваринне бажання сісти на всі фінансові потоки: 100 млрд грн щорічно і 1,5 млрд євро кредитних ліній”, – вважає член парламентського фінансового комітету Ярослав Железняк, який попередив про негативну реакцію з боку міжнародних партнерів.

Закиди щодо неналежного захисту об’єктів “Укренерго” на адресу Кудрицького – лише привід до його звільнення, вважає Володимир Омельченко. А справжня причина – “намагання певних груп впливу в уряді захопити фінансові потоки в “Укренерго”, до яких вони не могли долучитися через те, що “Укренерго” підтримували західні партнери і донори”.

“Укренерго залучило 1,5 млрд доларів грантів та позик, усе Міненерго – 500 млн”, – пропонує порівняти дві цифри Олександр Харченко.

Як пов’язані світло в домівках і реформа корпоративного управління

На тлі повідомлень про відставку керівника “Укренерго” депутатка з “Голосу” Інна Совсун з комітету з євроінтеграції оприлюднила звернення до ОП та уряду, підписане головою представництва Єврокомісії в Україні, бізнес-омбудсменом, а також керівниками міжнародних фінансових організацій, що дають гроші на відбудову енергетики, – ЄБРР та IFC.

У ньому йдеться, що у нинішній складній ситуації зміна керівництва “Укренерго” може поставити під загрозу колективну допомогу Україні в галузі енергобезпеки та підготовку до зими.

Автори листа закликають владу, якщо вже йдеться про звільнення керівника провідної компанії в такий момент, забезпечити “найвищі стандарти корпоративного управління державними компаніями”. При цьому вони звертають увагу, що рішення про звільнення топменеджера ухвалює рада, яка від 2022 року залишається недоукомплектованою. Відтоді так і не призначили ще одного, сьомого члена.

На думку Совсун, таке рішення матиме негативні наслідки. Передусім, воно покаже, що на реформі корпоративного управління, яка є одним із наріжних каменів у просуванні України до ЄС, можна ставити хрест.

“Якщо є політичне рішення “згори”, акціонери держкомпаній — громадяни України — мають посунутися і щиро вірити, що мудре рішення партії поведе підприємство до нових вершин”, – саркастично пише депутатка у фейсбуку.

Якщо ж більш практично і приземлено, то, вважає Совсун, “українські споживачі платитимуть додатковими годинами без світла за політичні рішення там, де їх не має бути”. Адже міжнародні донори навряд будуть готові “так само охоче давати кредити та гранти до рук компанії, що не відповідає стандартам корпоративного управління”.

“Питання не в Кудрицькому – поганий він чи хороший, – каже Володимир Омельченко. – А в тому, що усі вчергове впевнилися, що в нас не існує державного корпоративного управління і принципу верховенства права”.

руйнування енергетики

Автор фото,AFP

Підпис до фото,Після російських ударів по енергетиці українці час від часу занурювалися в темряву. Але саме “Укренерго” робило так, щоб відключення електрики не перетворювалися на повний блекаут

Інвестиційний банкір Сергій Фурса у фейсбуку пояснює зв’язок між світлом у домівках та складним корпоративним управлінням образно:

“Нове слово в реформі корпоративного управління. До біса всі ці наглядові ради, складні системи важелів і противаг. Зайве то все. То рептилоїди придумали… А так звільнили Кудрицького – і дали світло людям. Як Прометей. Що несе вогонь”.

Аналітик зауважує, що втрачати довіру партнерів – не вперше для українського керівництва, а тому “не страшно”. Але страшно має бути не через “персональну кар’єру пана Кудрицького”, а через те, такі кадрові зміни відбуваються у певний спосіб в той час, коли росіяни нарощують обстріли, а країна потребуватиме ще більше допомоги.

“А для якісної допомоги потрібна довіра з боку тих, кого ми про допомогу просимо. І при поставках обладнання, яке ж не на порожньому місці накопичилось зараз. І для імпорту, який нас іноді рятує. І для фінансування, яке зараз охоче дають, бо довіряють менеджменту”, – каже він.

Чим важлива НЕК Укренерго

Національна енергетична компанія “Укренерго” є оператором системи передачі енергії.

Саме вона бачить усю картинку в енергетиці в масштабах країни, балансує систему подачі струму від виробників до споживачів – в тому числі і після ударів по енергетичних об’єктах.

Водночас “Укренерго” є також тою ланкою, що зв’язує Україну із європейською енергетичною системою. Саме вона вела переговори про приєднання до європейської мережі, успішно завершивши ці переговори у перші дні війни. Вона є членом-спостерігачем ENTSO-E. Через “Укренерго” проходить експорт, імпорт, запити на аварійні поставки електрики між країною та ЄС.

Але, як звернула увагу експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна в інтерв’ю “Главреду”, саме “Укренерго”, відповідно до закону про ринок електроенергії, раз на рік робить звіт про достатність генеруючих потужностей України на 10 років та щороку переглядає її.

Іншими словами, “Укренерго” не лише балансує енергосистему сьогодні на сьогодні, але й моделює та планує її розвиток у майбутньому.

І, за словами Кошарної, в останньому звіті за 2023 рік розширення генеруючих потужностей “Енергоатому” там не передбачено, – “там йшлося про нестачу систем накопичування електроаккумуляторів, передбачені швидкі маневрові газові потужності, теплові електростанції на біопаливі”.

Натомість саме “Енергоатом” став активно планувати добудову чи нове будівництво потужностей. І ці проєкти – ще одна тема, яка останнім часом отримала неоднозначні оцінки у експертному середовищі – як серед прибічників, так і противників ядерної енергетики.

ДЖЕРЕЛОВВС
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Ми перші в історії: Яремчук відповів на критику збірної України

Форвард збірної України Роман Яремчук закликав футбольних експертів та...

Мокрий сніг і похолодання: погода на 22 листопада в Україні

У п'ятницю, 22 листопада, українцям варто готуватися до різкого...

Прогноз курсу до кінця листопада

На останньому тижні осені на валютному ринку України не...

Жеребкування ЧС-2026: з ким зустрінеться Україна

Збірна України з футболу опинилася у другому кошику під...

Шпигунка під прикриттям волонтерства: агентку ФСБ засудили до 15 років тюрми

В Україні суд засудив до 15 років позбавлення волі...

Як зміниться рух поїздів “Укрзалізниці” у грудні

З грудня 2024 року "Укрзалізниця" запроваджує зимовий розклад руху...

Українська легенда спорту Харлан спростувала чутки про завершення кар’єри

Дворазова олімпійська чемпіонка, одна з найтитулованіших українських спортсменок Ольга...

Росія готується до десятка масованих атак

Російська Федерація продовжує активно готуватися до нових масованих ударів...