Суд розпочинає розгляд однієї з найбільших афер, пов’язаних із ЗСУ

Після завершення розслідування правоохоронці направили до суду обвинувальний акт у справі про збитки на 1,7 млрд гривень, які були завдані державі у перші дні війни. Екс-керівникам Міноборони та “підприємцям” загрожує до 15 років ув’язнення в разі визнання їх винними.

Державне бюро розслідувань та Офіс генерального прокурора пред’явили звинувачення колишнім високопосадовцям Міноборони у нанесенні державі значних збитків. Серед статей, за якими їх обвинувачують, – перешкоджання законній діяльності ЗСУ та розтрата майна в особливо великих розмірах через зловживання службовим становищем. Також, вони звинувачуються у вчиненні цих дій умовах воєнного стану. Їм загрожує позбавлення волі до 15 років.

Перед судом з’являться троє екс-чиновників: колишній заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов, колишній тимчасовий виконувач обов’язків начальника Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Богдан Хмельницький та колишній тимчасовий виконувач обов’язків начальника центрального управління контролю якості Міністерства оборони Олександр Фидина. Всі вони працювали у Міноборони під час керівництва Олексія Резнікова, який був звільнений з посади очільника оборонного відомства у вересні минулого року. До нього претензій правоохоронці не мають, і зараз він працює в приватному секторі. Нещодавно він став директором безпекових та оборонних програм громадської організації “Український інститут майбутнього”, який належить власнику медичного сервісу DOC.UA Ігорю Ліску.

В’ячеслав Шаповалов обіймав посаду заступника міністра оборони з 2021 по 2023 рік. У січні 2023-го він подав заяву про звільнення, стверджуючи, що це унеможливить загрозу для стабільного забезпечення Збройних Сил України через кампанію звинувачень. Тоді ж Міністерство оборони, виступаючи від імені Олексія Резнікова, висловило щире вдячність Шаповалову за командну та результативну працю. В той час в Міноборони підкреслювали наявність в резервах ЗСУ чверті мільйона бронежилетів та понад 150 000 шоломів, а також сотні тисяч комплектів зимової та літньої форми.

Проте правоохоронці не поділили позитивну оцінку цих досягнень. Вже в лютому 2023 року Шаповалов був заарештований з можливістю внесення застави в розмірі 400 млн гривень. Йому довели, що він просував укладення договорів на постачання продуктів для військових за завищеними цінами, а також закупівлю бронежилетів, касок, одягу та іншого обладнання для Збройних Сил України низької якості на загальну суму понад 1 млрд гривень. Усі ці договори укладалися з повною передоплатою. По даним Державного бюро розслідувань, Шаповалов не лише знав про факти постачання низькоякісної продукції, а й тиснув на підлеглих для прийняття цих товарів на військові склади та організацію повторних лабораторних випробувань, які не пройшли первинні тести.

У цій справі брали участь і Шаповалові підлеглі, зокрема Богдан Хмельницький та Фидина. Останній, за даними “Телеграфу”, схвалював специфікації Міністерства оборони щодо предметів закупівлі, які розробляв ще один фігурант кримінального провадження – колишній керівник управління розвитку матеріально-технічного забезпечення ЗСУ Геннадій Вдовиченко.

Найбільш нахабним епізодом в цьому розслідуванні стали контракти з українською компанією “Танос Текнолоджи”. Про неї ніхто не чув до початку широкомасштабного розслідування. Національна поліція розпочала вивчення діяльності цього посередника два роки тому і відкрила кримінальне провадження в лютому 2022 року. Ця компанія уклала з Міноборони контракт на постачання балістичних шоломів на суму 84 млн гривень, а протягом двох тижнів — ще 6 контрактів на постачання балістичних жилетів, шоломів, військової камуфляжної форми та сухпайків MRE на загальну суму 1,642 млрд гривень. Компанія “Танос Текнолоджи”, що належала підприємцям з Дніпра Герману Назаренку та Євгену Реутову, на той момент не здійснювала активну діяльність. Однак це не завадило Міноборони зробити повну передоплату по цих контрактах з 2 по 18 березня на рахунки компанії у Дніпропетровському обласному управлінні Ощадбанку, після чого кошти були негайно переказані за кордон та декільком ФОПам.

У Нацполіції заявляють, що організатором вказаної схеми був директор компанії “Танос Текнолоджи”, яким тоді був маловідомий Микола Петренко. Організатори спланували переказ грошей на рахунки компаній-нерезидентів.
За слідчими, Петренко сподівався на швидке захоплення Києва та “не мав наміру виконувати постачання товарів у визначені строки за договорами”. Але вже наприкінці березня 2022 року стало зрозуміло, що Київ захищений Збройними Силами. Відтак, у “Танос Текнолоджи” вирішили “створити вигляд виконання укладених з Міноборони договорів”. Для цього компанія постачила Мінобороні товари на суму близько 620 млн гривень, які були “неналежної якості”. Серед них — взуття з надтонкою підошвою (2—3 мм), що відклеювалося, та бронежилети, в яких внутрішня кишеня не могла утримати пластину. Слідство оцінює збитки для держави у більш ніж 1 млрд гривень. Наразі “Танос Текнолоджи” існує лише на папері без будь-яких даних про активи або гроші на рахунках.
Версія, що цю схему організував директор компанії, може викликати сумніви, особливо з огляду на зв’язки одного з тодішніх засновників “Танос Текнолоджи”. За відомостями “Телеграфу”, у період з 2016 по 2021 рік Герман Назаренко був у шлюбі з Катериною Березою, дочкою впливового екс-нардепа від “Народного Фронту” Юрія Берези. У Назаренка та Берези є двоє дітей.
Підполковник Юрій Береза є відомим військовим. Він був колишнім командиром полку спеціального призначення “Дніпро-1” і помічником Ігоря Коломойського. Береза, мабуть, не мав жодного уявлення про дії свого колишнього зятя. Проте його прізвище могло відкривати двері. І компанія Назаренка отримала мільярдний “джекпот” у самому початку широкомасштабної агресії. Цей збіг, безумовно, викликає питання.
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Європа в розбіжностях перед приходом Трампа

Перед інавгурацією обраного президента США Дональда Трампа в європейських...

Melovin відверто розповів про свою боротьбу з алкоголізмом і наслідки для здоров’я

Український співак Melovin, відомий також як Костянтин Бочаров, уперше...

Польща передала Україні гелікоптери для навчання пілотів

Україна отримала від Польщі три гелікоптери: два Мі-8 та...

Олександр Усик: що мотивує українського чемпіона перед боєм із Тайсоном Ф’юрі

Український суперважковаговик Олександр Усик, чемпіон світу за версіями WBA,...

Українцям, які перебувають у Німеччині, радять якнайшвидше знайти роботу

Українським біженцям, які знайшли прихіст у Німеччині через війну,...

Нардеп від «Слуги народу» Роман Каптєлов приховував нерухомість і доходи дружини в Росії

Депутат від політичної партії «Слуга народу» Роман Каптєлов опинився...

Сергія Сивохо поховали на “рідній землі” в Донецьку

Гуморист, шоумен і громадський діяч Сергій Сивохо, який помер...

ПриватБанк блокує картки “Нацкешбеку”: як клієнтам розблокувати кошти

Клієнти ПриватБанку почали масово скаржитися на блокування віртуальних карток...