У ніч на 17 лютого Україна заявила про відхід Сил оборони з Авдіївки, на штурм якої Росія кинула величезні сили. Виходячи із заяви генерала Тарнавського, особовий склад українських сил уже виведено з Авдіївки. Російські пабліки стверджують, що встигли вийти далеко не всі, частина підрозділів ЗСУ в місті залишається, намагаючись пробитися до своїх. А сам відхід стає все більш хаотичним і неконтрольованим. Публікуються відео з полоненими.
Як стверджують аналітики ISW, жодних візуальних доказів масового або хаотичного відходу українських військ не спостерігається, а постійне незначне просування російських військ в Авдіївці та навколо неї дає змогу припустити, що українські війська здійснюють відносно контрольований відхід із населеного пункту. Українські військові також дають зрозуміти, що відхід відбувається з важкими боями і втратами.
Головне питання – на які позиції відходять зараз ЗСУ? Як одна з версій, у російських військових пабліках обговорюється лінія від коксохімзаводу до села Ласточкине. Однак ця лінія вже наражається на загрозу з флангів, оскільки російські війська просунулися далі на північ і південь від цієї гіпотетичної лінії. Тобто, не виключено, що позиції для відходу відсунуть ще далі на захід. Але поки що з української сторони жодної інформації з цього приводу не надходило. У цьому ж розрізі залишається неясною доля Авдіївського коксохімзаводу на північно-західній околиці міста.
Завод, який у теорії можна утримувати досить довго, “підвішений” на західну дорогу через Орлівку, яку російські війська явно намагатимуться перерізати і вже зараз її напевно щільно прострілюють. Крім того, вони вже вийшли до заводу з півдня, а також “нависають” на північному сході. Тобто, існує ризик, що коксохім опиниться в оточенні, якщо російські війська продовжать розвивати наступ в Авдіївці такими ж темпами.
Україна поки що не коментувала, чи буде далі утримуватися завод. Базована там 3-тя штурмова бригада загалом заявила про відхід, але не згадувала при цьому АКХЗ. Крім того, там напевно були й інші підрозділи ЗСУ.
Як зазначає воюючий екс-нардеп Ігор Луценко, росіяни взяли “стабільний темп” наступу і можуть просуватися далі після захоплення Авдіївки, зупинившись на природних рубежах на кшталт Дніпра. Однією з головних переваг росіян Луценко вважає масування застосування керованих авіабомб, яких у Росії величезні запаси. З їхньою допомогою російська армія розбиває позиції ЗСУ, аж до прицільних ударів по операторам дронів. За добу застосовувалося до 50 таких бомб. КАБи набагато дешевші за ракети, маючи ту саму руйнівну силу і відносну точність. Він також зазначає, що Україна не застосовує західні аналогічні бомби, оскільки її авіація не може підніматися на потрібну висоту. Україна таких бомб, за його словами, не виробляє.
“Повторюється історія з “шахедами”: Україна, потерпаючи від ефективної зброї, яку росіяни застосовують уже більш ніж за рік, не може створити симетричну відповідь у належному масштабі. Хоча володіє і ресурсами, і технологіями, і людьми для цього. Не володіє Україна тільки одним – здатністю це все організувати під вирішення конкретного, всім очевидного завдання”, – заявив Луценко.
Однак українська влада насамперед сподівається на допомогу союзників. Зеленський у своїй промові на Мюнхенській конференції заявив, що відступ з міста був необхідний, щоб врятувати життя солдатів, а його причиною став “штучний дефіцит зброї”.
“Україна може перемогти. Наші дії обмежуються тільки дальністю і достатністю засобів ураження. Але це залежить не тільки від нас. І ситуація в Авдіївці це підтверджує. На жаль, утримування України в штучному дефіциті озброєння, зокрема, в дефіциті артилерії та засобів дальнього ураження дає змогу Путіну адаптуватися до інтенсивності бойових дій. Це послаблення демократії підриває нашу спільну спроможність”, – сказав Зеленський.