Трилер про блокування польського кордону, або як Польща сама стріляє собі в ногу

“Польща експортувала в Україну товарів на суму 12,3 млрд доларів. Тоді як Україна імпортувала з Польщі товарів на суму 6,6 млрд доларів. Ми надзвичайно вдячні Польщі за її всебічну підтримку в протистоянні російській агресії, але у випадку з блокуванням автомобільних митних переходів — це реальний “постріл собі в ногу”. Думка.

У трилері, чи то пак трагікомедії під назвою “зовнішня торгівля з Польщею” хотів би підсвітити проблему, на яку мало хто звертає увагу. Це кричуща розбіжність даних митної статистики України та Польщі. Йдеться насамперед про польський імпорт в Україну. Дані щодо нашого експорту в Польщу не мають суттєвих розбіжностей.

Отже, у 2023 році, за даними польського офісу статистики, Польща експортувала в Україну товарів на суму 12,3 млрд доларів. Тоді як за даними ДМСУ, Україна імпортувала з Польщі товарів на суму 6,6 млрд доларів. Різниця — майже подвійна.

У 2022-2023 роках така невідповідність частково пов’язана з обліком імпорту зброї, боєприпасів, товарів подвійного призначення. Ця статистика не включається в базу зовнішньої торгівлі ДМСУ, але включається в митну статистику Польщі. Не публікуватиму тут ці цифри, хоча на рівні узагальненого підсумку за групами товарів вони є відкритими на сайті статистичного офісу Польщі. Але скажу, що ця “військова та навколо-військова” статистика не пояснює й половини цієї розбіжності.

Польща експортує до України безліч товарів, зокрема фрукти й молочну продукцію

Насправді цій проблемі дуже й дуже багато років, і фіксується вона увесь час із початку нульових, за які є співставна статистика. Наведу вибіркові дані за останні роки:

  • 2007 рік: за даними української статистики, ми імпортували з Польщі на 2,9 млрд дол. (за даними польської статистики, на 5,5 млрд дол.);
  • 2012 рік: 3,6 млрд дол. (5,3 млрд дол.);
  • 2018 рік: 3,6 млрд дол. (5,3 млрд дол.);
  • 2021 рік: 5 млрд дол. (7,4 млрд дол.);
  • 2022 рік: 5,6 млрд дол. (10,1 млрд дол.).

При всіх “методологічних” різницях ведення статистики та поправках на військову статистику, очевидно, що основне джерело розбіжності в митних даних — це сірий імпорт / контрабанда, а подекуди й імпорт з Польщі в Україну, якого не існує (з метою отримання відшкодування ПДВ).

Які б причини не були, очевидно, що фактичний баланс торгівлі з Польщею для нас є набагато негативнішим, ніж це видно за офіційною статистикою, через заниження імпорту. Тоді як Україна для Польщі, за даними їхньої статистики, є більшим партнером як країна-імпортер.

Двостороння торгівля вигідніша для Польщі, тим більше за умови чинних асиметричних обмежень на наш аграрний експорт (де ми вже погодилисяна компроміси)

Зокрема, за даними польського “держстату”, у 2023 році на Україну припадало 3,2% всього товарного експорту з Польщі. За цим показником ми були на 7-му місці серед торгівельних партнерів, обігнавши США й таких членів ЄС як Іспанія, Словаччина, Угорщина. Водночас динаміка зростання польського експорту в Україну у 2023 році була найбільшою, якщо брати першу десятку країн — найбільших торгівельних партнерів.

До чого я все це веду. А до того, що ми надзвичайно вдячні Польщі за її всебічну підтримку в протистоянні російській агресії, але у випадку з блокуванням автомобільних митних переходів — це реальний постріл собі в ногу. Бо наша двостороння торгівля загалом і так є вигіднішою для Польщі, тим більше за умови чинних асиметричних обмежень на наш аграрний експорт (де ми вже погодилися на компроміси).

Я не знаю, які ще аргументи й факти з набору здорової логіки ми маємо навести, аби це було зрозуміло. Спроби вирішити торгівельні суперечки в стилі “виграш — програш” між сусідами — така собі історія, у якій програють всі, і насамперед Польща, її бізнес і кінцеві споживачі.

ДЖЕРЕЛОФОКУС
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Можливість втратити не лише світло, а й тепло і воду загрожує українцям на опалювальний сезон

Уряд уважно радить українцям відправлятися на зиму до сіл,...

У Кривому Розі 10 загиблих після ворожого ракетного обстрілу

У результаті ракетного удару, який, за попередньою інформацією, був...

Ракетна атака по Україні, пошкоджені житлові будинки та дитяча лікарня “Охматдит”

Від сьогоднішньої масованої російської ракетної атаки постраждали Київ, Дніпро,...

ЗСУ визначили пріоритетні напрямки наступу на початок осені

Наше джерело повідомляє, що пріоритетним наступом ЗСУ наприкінці літа/початку...

Джерела української нафти та стратегії збільшення видобутку під час війни

Україна продовжує розширювати видобуток нафти, не дивлячись на військові...

Справи Майдану 10 років чекають на справедливість

Понад десять років минуло з тих пір, як Україна...

Донька судді здала батьку в оренду Porsche Cayenne

Український суддя Анатолій Коршун опинився в центрі скандалу після...