Дефолт України дедалі ближче: у серпні 2024 року спливає термін угоди з приватними кредиторами про дворічну відстрочку платежів за боргами. Усі сподівалися, що під час переговорів кредитори погодяться на подальшу реструктуризацію боргів, адже Україна їх погасити влітку 2024 року не зможе.
Але, Україна поки не змогла домовитися з власниками 20% облігацій про реструктуризацію боргу на $20 млрд. Кредитори відхилили пропозицію Києва про зниження вартості валютних облігацій на 60% і запропонували знизити на 22%. Але тут на нашому боці виступив МВФ, який заявив, що це призведе до невиконання ключових боргових зобов’язань. Український Мінфін також пропонував запустити інструмент на випадок непередбачених обставин, виплати за яким могли б розпочатися тільки після 2027 року і залежали б від виконання Україною цільових показників податкових надходжень, встановлених МВФ.
Оголошено про продовження переговорів, і глава Мінфіну Марченко очікує, що вони успішно завершаться до 1 серпня. Проте єврооблігації України на тлі відсутності нових домовленостей подешевшали відразу на 1,5 цента.
Якщо дефолт все ж відбудеться, то для нас за останні десять років це вже буде третій “технічний дефолт”. Країна накопичила непідйомний зовнішній борг через війну, і, якщо його не закриють, то на українську економіку чекає повний набір стандартних для суверенного дефолту наслідків: відтік капіталу, девальвація гривні та економічний спад. Уряд ще більше уріже соціальні витрати – пенсії, допомоги та пільги. Ціни зростуть, рівень життя впаде, а бізнес згортатиметься.