Українським громадянам можуть заборонити відмовлятися від спадщини у випадку, коли у померлого були борги перед кредиторами. Це передбачено законопроєктом №11220, який внесений до Верховної Ради нардепом Олександром Лукашевим від партії “Відновлення України”. Згідно з цим законопроєктом, відмовитися від успадкованого майна буде можна лише після сплати всіх боргів у межах вартості спадку.
Метою цього законопроєкту є захист інтересів кредиторів від можливих втрат. У пояснювальній записці до проекту зазначається, що часто спадкоємці, відмовляючись від успадкованого майна, намагаються уникнути сплати боргів перед кредиторами, порушуючи принципи чесності і добросовісності.
Згідно зі статтею 1268 Цивільного кодексу України, якщо родич спадкодавця постійно проживав разом із ним на момент відкриття спадщини і не заявив про відмову від спадку, він автоматично вважається спадкоємцем. В такому випадку на нього покладається обов’язок сплатити всі борги спадкодавця.
Для виплати боргів необхідно заблокувати картки померлого у банку та надати свідоцтво про смерть. Після цього спадкоємець зобов’язаний буде сплатити лише суму боргу, без нарахування відсотків.