Енергетична ситуація в Україні залишається складною, і одним з основних чинників, що загрожують стабільності енергосистеми, є обмеження на імпорт електроенергії, зокрема через діючі прайс-кепи. Вони суттєво обмежують можливості імпорту та можуть призвести до ще більших проблем із енергопостачанням, зокрема для населення.
Про це заявив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова. За його словами, дефіцит потужності в енергосистемі залишається критичним, і ситуація погіршується через два основні чинники. Перший — обмежений імпорт електроенергії. Оскільки Україна має ліміт на імпорт від Європейської мережі електричних систем (ENTSO-E) на рівні 2,1 ГВт, однак через прайс-кепи ми використовуємо лише близько 30% цього ліміту. Ці прайс-кепи, за словами Омельченка, роблять імпорт електроенергії з-за кордону економічно невигідним, що ставить під загрозу енергетичну безпеку країни.
Експерт також зазначив, що хоча уряд намагається уникнути масових відключень для населення, проблеми з енергопостачанням спричиняють відключення для бізнесу та промисловості. Враховуючи це, основну ставку уряд робитиме на обмеження споживання енергії саме в промисловому секторі, а не серед населення.
Другим важливим викликом є низький рівень заповнення підземних сховищ газу. Це також впливає на енергосистему, оскільки значна частина енергетичних потужностей працює на природному газі. Омельченко зазначив, що для компенсації дефіциту газу країна змушена імпортувати його за високими цінами, що ще більше ускладнює ситуацію.
Олександр Харченко, директор Центру дослідження енергетики, також відзначав, що існуючі регуляторні обмеження ускладнюють імпорт електроенергії, навіть у разі, коли він необхідний для уникнення відключень.
Експерти прогнозують, що ці фактори можуть призвести до загрози подальших відключень та необхідності значних змін у енергетичній політиці України.