В Україні зменшується частка тих, хто готовий терпіти тягар війни “стільки, скільки буде потрібно”

За результатами соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у грудні 2024 року в Україні зменшується частка громадян, які готові терпіти тягар війни “стільки, скільки буде потрібно”. Це свідчить про зміну настроїв серед українців, особливо в умовах сучасного військового конфлікту, який впливає на економіку, соціальні стосунки та психологічний стан громадян.

Зокрема, в учасників опитування запитали, скільки ще часу вони готові терпіти війну.

Результати дослідження засвідчують незначне, але зниження частки тих, хто готовий терпіти війну “стільки, скільки буде потрібно”. У грудні число таку думку поділяло 57% опитаних громадян. Хоча у жовтні 2024 року на це були готові 63% опитаних, а у лютому минулого року – 73%.

Водночас, один рік готові терпіти війну 3%, пів року – теж 3%. А от декілька місяців готові терпіти війну 18%. Ще 18% не визначилися з відповіддю.

Соціологи відзначають, що частка тих, хто говорять про більш короткий період у декілька місяців чи пів року, у грудні змінилася неістотно у порівнянні з аналогічним опитуванням у жовтні. Натомість з 12% до 18% стало більше тих, кому “важко сказати”, скільки часу вони ще готові терпіти.

Дослідники вважають, що між жовтнем і груднем більшою мірою відбулося не зниження запасу міцності українців, а відбулося зростання невизначеності (що відображає високу невизначеність сукупність зовнішніх факторів, як-от вибори в США, так і внутрішніх обставин).

Як відзначив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, зменшення частки тих, хто готовий терпіти воєнні складнощі стільки, скільки буде потрібно, безумовно є тривожною тенденцією, яка потребує уваги влади та суспільства. “Тим більше ми бачимо, що готовність терпіти не зводиться до соціально-економічних умов, а насправді інші фактори більш вагомі і визначають запас міцності населення”, – повідомив Грушецький.

Разом з цим, він впевнений, що станом на грудень 2024 року українці демонструють високу стійкість та доволі міцну волю боротися далі, якщо враховувати негативні (а часом – мало не апокаліптичні) “прогнози”, які пророкували Україні і українцям протягом 2024 року.

Було опитано 985 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.

Інші опитування українців

Як повідомляв УНІАН, результати опитування від групи “Рейтинг” спільно зGallup International, проведеного 2-5 грудня 2024 року, свідчать, що 45% українців очікують, що 2025 рік буде кращим за 2024, ще 27% очікують на погіршення, 20% вважають, що він буде таким самим. 8% не визначилися зі своїми очікуваннями щодо 2025-го року. У порівнянні з минулим роком, оцінки змістилися до більш песимістичних очікувань.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Землю накриє магнітна буря: що робити, щоб почуватися краще

На вихідних, 4-5 січня 2025 року, прогнозується висока сонячна...

Зеленський підписав закон про гральний бізнес: головні нововведення

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що кардинально змінює...

Секрети здоров’я: якою є реальна норма температури тіла

Дослідження вчених Стенфордського університету поставило під сумнів усталений медичний...

В Україні обмежили захмарні пенсії чиновників

У 2025 році Україна зробила черговий крок до справедливого...

Знищення культурної спадщини України: понад 1200 пам’яток культури пошкоджено

Культурна спадщина України продовжує зазнавати непоправних втрат внаслідок російської...

Програма “Доступні ліки” отримає рекордне фінансування

Уряд України ухвалив рішення про виділення 2,6 млрд грн...

Зловживання в ДПС: затримали податківця за хабар у $20 тисяч

У Києві затримали співробітника Державної податкової служби, який вимагав...