У четвер увечері президент Володимир Зеленський повідомив українцям важливу новину – він погодив кандидатуру Валерія Залужного на посаду посла у Великій Британії.
“Генерал Валерій Залужний говорив мені саме про такий напрямок для себе – дипломатичний. Міністерство закордонних справ України направило відповідний запит на агреман”, – сказав президент.
Для багатьох ця новина стала великим сюрпризом, адже Зеленський звільнив Залужного з посади головкома на тлі конфлікту, який наростав між ними, а сам генерал раніше відмовлявся від пропозицій щодо посад у владі.
Квапливе рішення
Сама подача цієї інформації виглядала дещо дивною – спочатку міністерство закордонних справ вивісило на своєму сайті повідомлення про погодження кандидатури Залужного, а потім про це повідомив президент.
Зазвичай про призначення послів повідомляють вже після узгодження всіх формальностей та коли вже є агреман (згода) від іноземної держави.
У випадку із Залужним влада оголосила вже про перший етап тривалої процедури призначення – погодження кандидатури президентом. Пояснень цьому може бути кілька.
По-перше, Банкова могла надати публічності процесу, аби уникнути будь-яких чуток та спекуляцій навколо цієї теми. Персона Залужного надто популярна, тож цілком імовірно, що інформація про це могла просочитися ще до самого указу.
По-друге, цілком імовірно, що отримавши згоду Залужного, влада вирішила цим оголошенням якнайшвидше показати, що колишній головком і далі залишається в команді президента.
І нарешті – це могло бути бажанням просто перестрахуватися. А раптом під час тривалої бюрократичної процедури генерал передумає?
Вдале для Зеленського
Сама інформація про майбутнє призначення Залужного послом стала дещо несподіваною. Найперше через те, що, за даними ЗМІ, ще до звільнення з посади головнокомандувача він відмовився від аналогічних пропозицій. Чому зараз погодився – питання відкрите. Але можна бути впевненим в одному – це рішення точно вдале для Володимира Зеленського.
По-перше, українська влада нарешті визначилася з кандидатурою посла у Британії, якого там немає з липня 2023 року. До того ж туди поїде відома людина з високим рівнем довіри. Західні партнери поважають Залужного, а сам він має інтерес до дипломатії, адже закінчив магістеріум Острозької академії за спеціальністю “Міжнародні відносини”. І хоча він не має дипломатичного досвіду, все одно з погляду налагодження тісних стосунків із Заходом – це хороший варіант. За нашими даними, британська сторона сприйняла цю новину з оптимізмом, тож проблем з агреманом не буде.
По-друге – це призначення означатиме, що Залужний не піде в політику, попри його досить високі рейтинги. До цього генерал ніяк не коментував тему своїх політичних амбіцій, але розмов про це і в політичних, і в експертних колах було багато. Його стаття в The Economist про ситуацію на фронті та причини невдалого контрнаступу викликала незадоволення Зеленського, оскільки він вважав, що генерал мав погодити з ним цю публікацію. На Банковій були впевнені, що ця стаття – це початок політичної кар’єри Залужного.
Після звільнення Залужний повністю зник з публічної сфери, хоча соціологи і далі заміряють його рейтинги. Рівень підтримки не падав навіть після звільнення з посади головкома. Останнє соцопитування, проведене SOCIS на замовлення Цензор.НЕТ і опубліковане 5 березня, показало, що Залужний лідирує в президентському рейтингу. Якби вибори відбулися у 2024 році, то найбільшу підтримку мав би Валерій Залужний – 31,3% (41,4% серед тих, хто визначився та піде на вибори) та Володимир Зеленський – 21,7% (23,7%).
У другому турі 48,2% українців віддали б свої голоси за колишнього головкома (67,5% серед тих, хто визначився та піде на вибори), 23,3% українців (32,5%) – за нинішнього президента.
Вигідне це рішення для Зеленського ще з однієї причини. Не секрет, що між Зеленським і Залужним був конфлікт, тож вже минулого року всі зрозуміли, що заміна головкома – це лише питання часу. Але багато хто точно не очікував, що Залужний погодиться далі працювати під керівництвом Зеленського вже на дипломатичній ниві. Забагато обмежень несе в собі ця посада. Простими словами – з моменту призначення послом Залужного вже асоціюватимуть з командою нинішнього президента, а всі його дії, заяви та висловлювання будуть повністю контролюватися Банковою. Відомо, що курує міжнародний напрямок (і не тільки) в Офісі президента його голова Андрій Єрмак, тож Валерій Залужний після призначення потрапить у його сферу впливу.
І тут важливо нагадати, чому звільнили попереднього посла в Британії Вадима Пристайка, який був у команді Зеленського практично з самого початку. Річ у тім, що після того, як на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Україні варто висловлювати більше вдячності за надану допомогу озброєннями, Зеленський відповів сарказмом: “Можемо зранку прокидатися і дякувати міністру особисто”.
Пристайко дозволив собі висловитися критично на адресу українського президента, за що і потрапив в немилість Банкової. “Я не думаю, що цей сарказм − це здоровий сарказм. Ми не маємо показувати росіянам, що є щось, щось між нами. Вони мають знати, що ми працюємо разом”, – сказав він тоді.
Вже за кілька тижнів Зеленський його звільнив. Ця ситуація чітко демонструє, якою може бути відповідь на критику.
Виклик для Залужного
Як змінюватиметься ситуація з рейтингом Залужного після того, як він поїде до Лондона, сказати важко. Цілком імовірно, що його мовчання про політичні амбіції багато хто сприймав як те, що генерал таки збирається йти в політику. А призначення послом у Лондоні суттєво змінить весь контекст навколо його персони – після конфлікту з президентом і звільнення з армії він знову працюватиме під керівництвом Зеленського.
З іншого боку, не можна відкидати варіант, що Залужний займеться політикою після дипломатичної місії. Адже в Україні триває війна, а вибори заборонені.
“Для нинішньої влади добре, що Валерій Федорович буде зайнятий конкретною і цікавою роботою, а не роздумами про ймовірну політичну кар’єру, і опиниться подалі від різноманітних опозиціонерів і фанатів, які будуть тягнути його в політику”, – вважає політолог Володимир Фесенко.
Деякі його колеги стверджують, що для Залужного це буде “заслання”. Тетяна Мокріді, піарниця та дружина політика Романа Безсмертного, який був послом України в Білорусі, написала в своїх соцмережах: “Інколи призначення послом – це заслання. Це я точно знаю”.
Але Фесенко з цим не згоден. “От якби його призначили послом в Ефіопію, або в Еквадор, може й так. А планують призначити в Лондон. Для тих, хто забув, або не знає, нагадаю, що це одна зі світових столиць, зокрема і в царині міжнародної політики. Думаю, що багато хто з українських політиків мріяв би про таке “заслання”, – каже він.
У цій всій історії оголюється ще одна стара українська історія – коли послами призначають тих, кого раніше звільнили з високої посади. Згадаємо ексміністра оборони Андрія Тарана – нині посол у Словенії, ексгенпрокурорку Ірину Венедіктову – нині посол у Швейцарії, екскерівника “Укроборонпрому” Юрія Гусєва – нині посол в Азербайджані. Таким чином людина лишається і при посаді, і в орбіті української влади. Запекла критикиня Залужного, депутатка Мар’яна Безугла, звісно ж, не промовчала і написала у своєму фейсбуці: “Послом — це у нас хороша вже традиція. Успіхів!”.
Валерій Залужний своє майбутнє призначення послом у Великій Британії ніяк не коментував.