Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що на Південноукраїнській, Рівненській та Чорнобильській атомних електростанціях (АЕС) ще не відновлено з’єднання з усіма зовнішніми лініями електропередачі. Це сталося через масштабні обстріли, що відбулися 26 серпня.
“Групи МАГАТЕ з Рівненської, Південноукраїнської та Чорнобильської АЕС повідомили, що ці об’єкти ще не відновили з’єднання з усіма зовнішніми лініями електропередачі”, — йдеться у заяві організації.
4 вересня було зафіксовано проліт безпілотного літального апарата (БПЛА) на кілька кілометрів від Хмельницької АЕС. Це підкреслює постійний ризик для атомних об’єктів в Україні в умовах війни.
Угода з Францією та НАЕК “Енергоатом”
МАГАТЕ підписало угоду з Францією та НАЕК “Енергоатом” щодо підтримки українських АЕС. В рамках угоди Україні будуть поставлені необхідні запчастини для аварійних дизель-генераторів Південноукраїнської АЕС (ПАЕС). Це обладнання є критично важливим на випадок втрати зовнішнього електропостачання.
Атака 26 серпня: масштаби та наслідки
26 серпня 2024 року російські війська здійснили масовану ракетну атаку на енергетичну інфраструктуру України, використовуючи крилаті, балістичні ракети, зенітні ракети та БПЛА. Загалом було застосовано 127 ракет і 109 ударних дронів, що зробило цей напад одним з наймасштабніших у повномасштабній війні. Вартість атаки оцінюється в 1,2-1,3 мільярда доларів, що стало рекордним показником.
Проблеми на Південноукраїнській АЕС
Після атаки на Південноукраїнську АЕС виявили проблему на одному з блоків. Як повідомила НАЕК “Енергоатом”, ця неполадка не призвела до серйозної аварії. Енергоблок було розвантажено на 33% від номінальної потужності, а проблема була пов’язана з перехідними режимами, які виникли внаслідок атаки.