У ніч проти 5 березня українські морські безпілотники атакували та знищили російський патрульний корабель проєкту 22160 “Сергей Котов” у Чорному морі.
Про це повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони.
За інформацією ГУР, корабель атакував спецпідрозділ ГУР МО України “Group 13” морськими дронами Magura V5.
Судно зазнало пошкоджень корми, правого та лівого бортів.
“Головне управління розвідки у взаємодії з військово-морськими силами ЗСУ провели блискучу операцію, і “Сергей Котов” цього разу вже точно знищений”, – розповів представник ГУР Андрій Юсов в ефірі “Радіо Свобода”.
Україна не вперше атакує цей корабель – у вересні минулого року під час атаки на кораблі російського флоту “Сергей Котов” отримав значні пошкодження, повідомляли тоді в ГУР.
“Сергей Котов” – новітній патрульний корабель проєкту 22160, який спустили на воду у 2021 році.
До складу Чорноморського флоту РФ корабель увійшов вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну – у липні 2022 року.
Загалом у РФ є чотири такі судна – “”Василий Быков”, “Дмитрий Рогачев”, “Павел Державин” та “Сергей Котов”.
Екіпаж судна становить до 80 людей.
За словами Юсова, його вартість – понад 60 млн доларів.
Представник ГУР додав, що у росіян були плани розмістити на кораблі зенітно-ракетні комплекси, і вже такі спроби були.
Також Юсов розповів, що “Сергей Котов” примітний тим, що разом із крейсером “Москва” він брав участь у нападі на острів Зміїний.
“Ну і власне тепер долучився до того ж таки крейсера “Москва””, – сказав Юсов.
За його словами, ситуації щодо екіпажу корабля з’ясовується, але відомо, що є загиблі і поранені. При цьому частина екіпажу могла евакуюватися, додав він.
Представник ГУР також зазначив, що нинішня атака на корабель стала результатом довготривалої операції.
“Результат сам за себе говорить – умовно п’ять прямих влучань випадково не трапляються”, – сказав він.
Що вже довелося пережити Чорноморському флоту Росії
“Сергей Котов” – вже 25-й російський корабель, який знищили чи пошкодили українські сили від початку повномасштабної війни.
14 лютого дрони ГУР потопили російський десантний великий корабель “Цезарь Куников”.
Раніше російський флот вже зазнавав:
- Удари безекіпажними дронами у морі. Наприклад, ураження ВДК “Оленегорский горняк” на рейді Новоросійська з тяжкими ушкодженнями (корабель з Північного флоту).
- Удари “Точками” по інших ВДК у Бердянську: “Саратов” здетонував від пожежі так, що йому вивернуло апарель (Засіб вивантаження десантної техніки – Ред.), і корабель ліг на дно, а “Цезарь Куников” пошкодили так, що довелося ремонтуватися рік.
- Спочатку враження штабу ЧФ РФ дронами у центрі Севастополя, а згодом – “приліт” по ньому крилатих ракет.
- Знищення найбільшого нафтосховища на головній базі.
- Підриви на мінах у відкритому морі та на рейді Севастополя.
- Постраждав від ракет “Гарпун” буксир “Василий Бех”, разом із ЗРК “Тор” на борту.
Нарешті найвідоміший епізод – накриття парним залпом українськими протикорабельними ракетами “Нептун” флагмана крейсера “Москва” з сильною пожежею та затопленням. “Вбивця авіаносців” та “загроза для НАТО” загинув від класичних дозвукових ракет.
Було ще влучання по підводному човну, носію “Калібрів”, і, одночасно, влучання по ВДК “Минск”, якому повністю “зрізало” надбудови – це ремонт на кілька років, якщо він взагалі можливий.
У ніч проти 26 грудня 2023 року в місті Феодосія українська армія завдала ракетного удару і знищила великий десантний корабель “Новочеркасск”.
Дісталося і ракетним кораблям – прямо біля причальної стіни керченського заводу “Залив” дістали малий ракетний корабель “Аскольд”, а перед цим вивели з ладу інший носій ракет – “Великий Устюг”.
Завдяки знищенню низки російських кораблів Україні вдалось витіснити Чорноморський флот РФ із західної частини Чорного моря та розблокувати транспортний коридор у порти Великої Одеси.