З огляду на можливість нової хвилі віялових відключень, попит на первинне житло в Україні може впасти в середньому на 50%. Проте, на думку Маріанни Бігунець, директорки з продажів будівельної компанії GAZDA, це скорочення буде тимчасовим. Попит очікувано відновиться, як тільки енергетична ситуація стабілізується. Про це вона розказала видання УНІАН.
Крім скорочення попиту, очікується і сповільнення темпів будівництва, особливо на початкових стадіях проєктів, що нині складають близько 35-40% всього обсягу будівельних робіт. Водночас пропорція між попитом і реальними продажами, за словами Бігунець, залишиться незмінною, що свідчить про стабільність ринку, хоч і в умовах воєнного часу.
Фактори, що впливають на попит
Попит на житло до кінця року буде визначатися рівнем безпеки в регіоні, стадією будівництва, площею та вартістю житла, а також зручністю умов придбання. Основним запитуваним регіоном залишається Західна Україна, де зосереджено 45-50% платоспроможного попиту (міста Львів, Ужгород, Чернівці, Івано-Франківськ). Київ із передмістями також тримає активність (близько 20%), тоді як Одеса та інші регіони мають меншу частку.
Вплив політики США на ринок
Серед факторів невизначеності – можливий вплив політики нового президента США щодо України. Близько 20% потенційних покупців вирішили відкласти придбання житла в очікуванні наяснення ситуації. Однак експертка наголошує, що попит може поступово відновитися, коли стане зрозумілою позиція нового керівника Білого дому.
Економічна ситуація та курсові коливання
Вартість будівництва об’єктів, які розпочалися у другому кварталі 2024 року, планувалася за курсом 45-47 грн/дол., а середньозважений курс на весь цикл будівництва очікувався на рівні 43-44 грн/дол. Через низький попит влітку підвищення цін було незначним, особливо в умовах воєнного часу, за винятком деяких західних регіонів.