Зростання цін на електроенергію: коли та наскільки збільшаться витрати на освітлення в Україні

Внаслідок російських атак на енергетичну інфраструктуру України в березні, підвищення тарифів на електроенергію для населення стало предметом активних дискусій. Чи дійсно мешканцям доведеться витрачати більше через наслідки цих нападів та чи можуть тарифи збільшитися вже в травні?

Українці почули різноманітні погляди щодо майбутнього рівня тарифів на електроенергію протягом останніх двох тижнів — від тверджень про необхідність їх підвищення до більш обережного підходу, де заявляють, що уряд досліджує різні можливості.

Споживачів мало що надихає на оптимізм. У червні минулого року після зимових нападів ціни на електроенергію зросли практично вдвічі, а наразі ситуація стала ще складнішою. Поки що не вдалося остаточно оцінити збитки, проте говорять, що вони нараховуються на мільярди доларів.

Різні заяви свідчать про те, що споживачів не лише планують залучити до покриття витрат, але й відновлення інфраструктури після ракетних атак. Проте, зауважують експерти, говорити про те, що українцям доведеться відшкодовувати наслідки російських нападів за рахунок підвищеного тарифу, було б нечесно.

Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп наголошує, що споживачі оплачують усі витрати, незалежно від того, яким чином це відбувається. Якщо один не платить, то платитиме інший.

З іншого боку, поточні рахунки, які отримує населення, не відображають повних витрат компаній. Українські споживачі не платять реальну ціну через субсидію. Енергоатом, Укргідроенерго та експортери електроенергії є донорами субсидій.

“Проте з джерелами субсидування виникли проблеми. Можна передбачити, що в умовах, які складаються, експорту не буде, а отже, це джерело відпадає. Укргідроенерго втратило частину потужностей, що призводить до зменшення виробництва та прибутку. Енергоатом поки що працює, але влітку планується зупинка блоків на технічне обслуговування, і грошей на субсидії також буде недостатньо”, — зауважує Прокіп.

За словами директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, жодне підвищення тарифів не зможе повністю компенсувати втрати від ракетних атак. Потрібно переглянути принцип ціноутворення, забезпечити ринкову ціну, щоб покрити всі витрати компаній, окрім збитків від атак.

Ідея полягає в тому, що ті, хто може, мають платити. Для тих, хто не може, має бути ринкова ціна та компенсація з бюджету у грошовій формі.

Щодо економічно обґрунтованої ціни на електроенергію, експерти вважають це складним питанням. За словами Прокіпа, якщо виробником є Енергоатом, це може становити близько 1 гривні до поточного тарифу 2,64 гривні за кВт-год. Інші виробники можуть збільшити цю ціну до 8-9 гривень за кВт-год з урахуванням передачі, розподілу та податків.

“Звичайно, ніхто не буде підвищувати тарифи до такого рівня. Зазвичай тарифи підвищуються тільки в крайніх випадках, коли ситуація стає критичною. Це зменшить навантаження на донорів, спростить проблему з боргами на ринку, і всі учасники ланцюжка поставок електроенергії матимуть можливість отримати більше своїх коштів”, — додає експерт.

Андріан Прокіп вважає, що передбачити реакцію уряду складно, але, мабуть, будуть шукати варіанти, як уникнути навантаження на споживачів. Можливо, знову введуть диференціацію в залежності від реального обсягу споживання. Одночасно, експерт застерігає, що варто готуватися до того, що противник активізує інформаційну кампанію щодо цієї проблеми, і в травні це може стати ще більш актуальним, оскільки це дуже соціально чутливе питання.

Володимир Омельченко вважає, що економічно обґрунтованою ціною на електроенергію можна вважати ціну для непобутових споживачів, яка зараз коливається навколо 6 гривень за кВт-год разом з тарифами на розподіл та передачу.

“Підвищення тарифів — це передусім політичне питання, тому воно буде вирішуватися не чиновниками, а політичною верхівкою”, — підкреслив Омельченко. “Якщо зараз не вирішувати це питання, дефіцит потужностей стане дуже великим, і тривалі планові відключення можуть стати нормою”.

Енергетичний експерт Юрій Корольчук вважає, що ймовірно підвищення тарифу на електроенергію в червні-липні. Щодо конкретної суми, він вказує, що у НКРЕКП є різні ідеї, і середній новий тариф може складати від 3,5 до 4 гривень за кВт-год.

Щодо впливу на інфляцію, економісти стверджують, що відслідкувати його важко, хоча він буде. Олег Пендзин зауважує, що ціни на електроенергію для непобутових споживачів впливають на інфляцію опосередковано, через вплив на кінцеву ціну товарів або послуг, які споживачі електроенергії виробляють. Данило Монін додає, що хоча підвищення тарифу на електроенергію є лише незначною частиною інфляції, воно може призвести до підвищення інфляції на 1-2 відсоткових пункти при зростанні ціни на електроенергію на 30%.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Депутат Сумської облради вбив людину з мисливської зброї

У Сумській області депутат обласної ради вбив людину з...

Військова поліція отримала право без суду проникати в житло для пошуку ухилянтів

Наше джерело в Генштабі розповіло, що шукати ухилянтів буде...

У Києві неповнолітній жорстоко побив колишнього військового

У п'ятницю, 21 червня, ввечері в Києві неповнолітній жорстоко...

Шість перевізників відключено від системи “Шлях” за порушення правил перетину кордону

Шість перевізників відключено від системи "Шлях" на три місяці...

Скандал з постачанням харчів для військових, Владислав Володський купив іномарку для коханки замість продуктів для військових

Владислав Володський, підприємець, який виграв торги на постачання харчування...

Єрмак критикує Тищенка, але не підтримує його зняття з депутатського мандата

Наше джерело повідомляє, що через свавілля Колі Тищенка  скандал...

Скандал з Володимиром Гавриленко, НАЗК розслідує недостовірність декларацій на 25 мільйонів гривень

Володимир Гавриленко, відомий як "Гаврило", колишній заступник начальника управління...

Єрмак засудив ганебну поведінку нардепа Тищенка під час конфлікту з ексвійськовим у Дніпрі

Голова Офісу президента Андрій Єрмак відреагував на конфлікт за...