Європейська комісія запропонувала в середу, щоб весь український імпорт до Європейського Союзу залишався вільним від мит принаймні до червня 2025 року, хоча деякі сільськогосподарські продукти будуть обмежені, намагаючись придушити зростання заворушень серед фермерів.
Імпорт українського цукру, м’яса птиці та яєць, який різко зріс минулого року, буде обмежений на рівні з 2022 та 2023 років.
Безмитні заходи вперше були запроваджені після вторгнення Росії в Україну в 2022 році, щоб допомогти економіці країни, яка сильно залежить від експорту сільськогосподарської продукції та сталі. Вони скасували мита, які залишилися, не передбачені угодою про вільну торгівлю ЄС з Україною від 2014 року.
ЄС також оголосив, що застосує аналогічні безмитні заходи до своєї торгової угоди з Молдовою.
«Ця пропозиція встановлює правильний баланс: ми продовжуємо нашу економічну підтримку для обох країн, повністю враховуючи інтереси та чутливість фермерів ЄС», — сказав у заяві комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс .
Спочатку здавалося, що Комісія навряд чи запровадить обмеження на українську продукцію, але піддалася тиску з боку свого члена Комісії, комісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського, а також урядів Польщі та Франції, які перебували під впливом протестуючих фермерів .
Протести фермерів, які поширилися на кілька країн ЄС, безпосередньо сприяли зміні позиції Комісії, за словами офіційних осіб ЄС, близьких до дискусій, яким надали анонімність, оскільки вони не мали права говорити для протоколу.
Президент Комісії Урсула фон дер Ляєн — вірний союзник президента України Володимира Зеленського — не хоче відштовхувати європейських фермерів, ключовий електорат для її правоцентристської Європейської народної партії, напередодні виборів до ЄС у червні, заявили чиновники.
Комісар Войцеховський був єдиним членом її команди, який не підтримав розширення заходів вільної торгівлі після того, як наполягав на обмеженні імпорту на довоєнному рівні.
Тепер пропозицію Комісії мають схвалити країни ЄС і Європейський парламент.
Комісія також оголосила , що фермери ЄС будуть звільнені від заходів екологічного землеробства, які вимагають від них відводити частину своєї землі для сприяння біорізноманіттю.
Цей крок стався після тиску з боку Франції та зроблений напередодні візиту президента Еммануеля Макрона до Брюсселя в четвер, де він зустрінеться з високопосадовцями ЄС на полях спеціального засідання Європейської ради, щоб виступити проти торговельної угоди з групою латиноамериканських країн Меркосур.
Відповідно до пом’якшених зелених правил у сільському господарстві, фермери зможуть продовжувати отримувати субсидії з бюджету Спільної аграрної політики, вирощуючи товарні культури та азотфіксуючі культури на відведеній землі, за умови, що вони не використовують там пестициди.
Фермерам було надано звільнення від вимог у 2023 році, але раніше Комісія заявила, що юридично неможливо запровадити подібний захід для цього року.
Негативна реакція проти зелених правил, які вимагають відводити щонайменше 4 відсотки землі для збереження, стала загальною темою протестів, що поширюються по всьому ЄС, спонукаючи Комісію стати більш відкритою для обхідного шляху.
Рішення Брюсселя дозволити вирощувати зернові культури на необроблених землях у 2023 році було широко розкритиковане, в тому числі з боку Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН та екологічних груп , які відзначили, що на цих землях вирощується мало їжі для споживання людиною.
Натомість його використовували для вирощування кормів для тварин, таких як кукурудза та соя, а також соняшник.