Служба безпеки України спільно з Офісом Генпрокурора викрила чергову оборонну схему: державне підприємство «Оператор тилу» витратило понад 340 мільйонів гривень на неякісне екіпірування для військових, яке не відповідає стандартам і непридатне для використання на передовій.
Йдеться про контракти з маловідомим ТОВ «АК-Інвестпром» — компанією, що була створена буквально напередодні тендеру.
У 2024 році «АК-Інвестпром» уклало два договори з ДП «Державний оператор тилу»:
-
на постачання 5 тисяч шоломів — 36,6 млн грн,
-
та 10 тисяч бронежилетів моделі «Дефендер-84» — 307 млн грн.
Контракти підписувалися за каденції Арсена Жумаділова — ексголови ДП, якого неодноразово критикували за кулуарні закупівлі.
Однак, за даними слідства, вже на етапі укладання угод компанія не мала реального наміру постачати якісний захист. Фактично, вона існувала лише як фасад для «освоєння» коштів.
Імпортовані бронежилети болгарського виробництва MARS Armor не відповідали державному стандарту ДСТУ 8782:2018. Це означає, що бійцям могли передати екіпірування, яке не захистить у бою.
Митні документи підтверджують поставки шоломів та бронежилетів загальною вартістю понад 341 млн грн у липні 2024 року. Однак якість товару не витримала перевірки — ні за параметрами, ні за специфікацією.
У справі фігурує змова посадовців ДП «ДОТ» із приватним постачальником. Фірма-переможець заходила в тендери без конкурентів і отримувала авансові платежі, не забезпечуючи вчасного чи належного виконання контрактів.
Надалі «АК-Інвестпром» використала ланцюг підозрілих компаній для виведення державних коштів у тіньовий обіг. Серед них — ТОВ «ФК Кепітал фінанс», ТОВ «Синенерджі фінанс», «Грандфін», «Кармель Маркет» тощо. За даними слідства, це класичні «конвертаційні» фірми для обготівкування.
ТОВ «АК-Інвестпром» зареєстровано у квітні 2024 року в Києві за адресою вул. Ґедройця, 6. Директор — Петро Недзельський, колишній полковник ЗСУ, учасник бойових дій, ексспівробітник ГУР, людина з військовим бекграундом і медійною активністю.
Втім, власник компанії — громадянин США Рейнертсон Краг Крістоффер із Вірджинії, який жодного разу не коментував свою причетність до скандального підряду.
Пов’язане з фірмою ТОВ «Спеціалізована оборонно-промислова компанія АКІ» також фігурує у справі, обидві структури мають ознаки компаній-оболонок із високими ризиками зловживань.
Наразі жодній з осіб офіційно не оголошено про підозру, хоча схема має всі ознаки шахрайства, привласнення і легалізації коштів в умовах воєнного стану.
А от 340 мільйонів з оборонного бюджету вже пішли — на броню, яка не рятує, і бізнес, який, схоже, будувався не для фронту, а для «освоєння» державних коштів.