У квітні Міністерство юстиції провело опитування серед ув’язнених, щоб вивчити їхні думки щодо можливості звільнення шляхом укладання контракту на військову службу. За даними заступниці міністра юстиції Олени Висоцької, понад 4,5 тисяч засуджених погодились із цією ідеєю. Проте варто відзначити, що у процесі опитування не брали участь в’язні, які відбувають покарання за статтями Кримінального кодексу, які не підпадають під мобілізацію. Також не враховувалася їхня медична історія. За словами Висоцької, найважливішим критерієм є мотивація.
Вона також зазначила, що на початку повномасштабного конфлікту міністерство отримало понад тисячу заяв від засуджених, які виявили бажання брати участь у бойових діях. Однак ні військові, ні парламент тоді не були готові згодитися на їх мобілізацію. Проте ситуація змінилася під час суспільної дискусії про зміни до мобілізаційного законодавства, яка тривала вже з кінця минулого року.
Відповідаючи на заяви нардепа Олександра Бакумова, який стверджував, що в Україні понад 20 тисяч в’язнів можуть потенційно бути мобілізовані, Висоцька пояснила, що з цієї кількості близько 4 тисяч осіб були виключені через суспільно небезпечні хвороби, такі як ВІЛ, гепатит, туберкульоз. Проте навіть серед тих, хто залишився, не всі виявили бажання брати участь у військових діях.