Повідомлення Служби безпеки України розкриває масштабну схему розкрадання блакитного палива з газотранспортної системи країни. Згідно зі звітом, оприлюдненим ще 15 травня 2023 року, схема полягала в тому, що облгази, що перебували під контролем Фірташа, здійснювали “покупку” палива у компанії, яка також перебувала під його контролем. Однак фактично вони отримували лише до 30% від обсягу газу, за який вони вже заплатили.
За даними Реєстру судових рішень, кримінальне провадження вже перебуває на стадії активного розслідування, а запобіжні заходи вже обрані для кількох фігурантів. Водночас, слідчі займаються аналізом дій посадовців НКРЕКП, рішення яких сприяло збагаченню декількох приватних компаній з “групи Фірташа”.
Служба безпеки України наголошує, що керівники “Регіональної Газової Компанії” (РГК), що управляє 20 міськ- та облгазами, брали участь у цій організації та реалізації схеми розкрадання коштів, призначених на закупівлю блакитного палива. Це фактично означає привласнення коштів громадян, які сплачували комунальні платежі. Відповідно до оцінок СБУ, загальна сума завданої шкоди протягом 2016-2022 років може скласти понад 18 мільярдів гривень.
Нові дані вказують на те, що державні облгази здійснювали “недоотримане” паливо з газотранспортної системи України, яке перебувало у державній власності, для покриття дефіциту, що виникав через цю маніпуляцію. За даними Служби безпеки України, за таке паливо практично не вносили плату відповідно до договору.
Ухвала Київського апеляційного суду у кримінальному провадженні №72022000420000075 засвідчує факт незаконного використання операторами газорозподільної мережі групи “Регіональна Газова Компанія” 4,2 мільярдів гривень тарифних коштів, призначених на закупівлю природного газу для покриття витрат.
Цю схему збагачення приватних компаній Фірташа сприяли рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). НКРЕКП встановлювала обсяги перевищення фактичної вартості послуг з розподілу газу над тарифною виручкою, а також відповідні тарифи. Відомо, що на час розгляду цих справ керівником НКРЕКП був Валерій Тарасюк.
За результатами судових документів, 12 газових компаній Фірташа, відшкодовуючи витрати з державного бюджету та коштів українських громадян, отримали значні прибутки. Це призвело до великих збитків для країни, зокрема, АТ “Вінницягаз” зазнала збитків на суму понад 483 мільйони гривень, АТ “Львівгаз” – майже 583,5 мільйона гривень, та інші компанії втратили суми від 113,8 мільйонів до понад 380 мільйонів гривень.
Згідно з офіційним сайтом НКРЕКП, у березні цього року Регулятор знову затвердив обсяги перевищення фактичної вартості послуг з розподілу газу над тарифною виручкою для операторів газорозподільної мережі на суму понад 29,7 мільярдів гривень, з яких 22,3 мільярди гривень передбачені згаданим компаніям-фігурантам кримінального провадження.
Ці нові факти вказують на те, що схема розкрадання державних коштів на ринку природного газу повертається, і це відбувається в контексті змін у керівництві НКРЕКП, зокрема, призначення Валерія Тарасюка на посаду голови комісії з 3 березня цього року. Служба безпеки України вже звернула увагу на це та проводить розслідування щодо участі відповідальних посадовців у нових схемах збагачення компаній з “групи Фірташа”.