Недавно опублікований матеріал у CNBC під заголовком “Україна може продовжувати воювати з Росією, але бажана “перемога” може виявитися недосяжною” привернув увагу громадськості та експертного співтовариства до складностей, які стикається Україна у своїй боротьбі з Російською Федерацією.
Експерти вважають, що в України і союзників немає спільного бачення, що означає “перемога” і які кроки та ресурси будуть потрібні для її досягнення. Вихід на кордони 1991 року вони вважають нереалістичним у найближчій і середньостроковій перспективі, враховуючи військовий потенціал РФ і перевагу в мобілізаційному ресурсі.
Київський військовий експерт Олександр Мусієнко вважає, що передача американської допомоги Україні підняла моральний дух у суспільстві, а тому керівництво наразі не має бажання обговорювати потенційне закінчення війни, яке не передбачає повної перемоги.
Але загалом “частка українського населення, яке готове розглянути територіальні поступки в обмін на припинення бойових дій/мир, послідовно зростає”, зазначає радник із Центральної та Східної Європи консалтингової фірми Teneo Андрюс Турса.
А тому він припускає, що дискусії про альтернативні варіанти закінчення війни, прийнятні для України, може активізуватися пізніше 2024 року.
На думку Мусієнка, вихід на перемир’я можливий, якщо найближчими місяцями ЗСУ вдасться послабити і виснажити армію РФ, а Україна отримає надійні гарантії безпеки і оборони.
“[У такому сценарії] в українців не буде стільки сил для звільнення старої території, згідно з міжнародним кордоном, а в росіян не буде стільки сил, щоб окупувати більшу територію”, – каже Мусієнко.
У такому разі Україна збереже незалежність і суверенітет, і “просто чекатиме, як Східна і Західна Німеччина” до їхнього возз’єднання в 1990 році.
“Це той сценарій, якого ми можемо очікувати в реальності”, – вважає Мусієнко.