Україна зазнала значного падіння в рейтингу економічної свободи, опинившись серед країн з найнижчим рівнем економічної свободи у світі. За даними звіту «Економічна свобода у світі», підготовленого канадським Інститутом Фрейзера, наша країна зайняла 150-те місце серед 165 країн і територій, що є серйозним зниженням порівняно з 113-ю позицією минулого року.
Зниження позицій України в рейтингу пов’язане з вперше врахованими даними після початку повномасштабного вторгнення Росії. Відзначається, що оцінки за основними компонентами економічної свободи суттєво погіршилися за всіма показниками:
- Розмір уряду: зниження з 7,29 до 5,83
- Правова система та права власності: зниження з 4,58 до 4,37
- Доступ до надійних грошей: зниження з 6,39 до 4,68
- Свобода міжнародної торгівлі: зниження з 6,68 до 6,05
- Регулювання ринку праці та бізнесу: зниження з 5,37 до 4,67
Серед країн, які також опинилися в кінці списку, значаться Чад, Лівія, Іран, Аргентина, Мʼянма, Алжир, Сирія, Судан, Конго та Венесуела. Останнє місце в рейтингу посіла Венесуела, тоді як лідером залишився Гонконг, що потіснив Сингапур на друге місце. Традиційно високі позиції займають Швейцарія, Нова Зеландія та США, а країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — також стабільно входять до списку найвищих.
Зазначається, що середній рівень економічної свободи у світі продовжує знижуватися. Після досягнення піка у 2019 році рівень глобальної економічної свободи за наступні три роки значно впав, що стало безпрецедентним за понад 25 років вимірювань.